Vracejí se vzpomínky na rok 1968

  •  

Současná situace na Ukrajině dopadá na všechny, silněji ale na lidi, co mají v paměti druhou světovou válku nebo okupaci v roce 1968. Podle ředitelky Nadace Krása pomoci Soni Hušek Morawitzové jsou mezi námi lidé, kterých se téma války velice týká. “Starší lidé situaci vnímají, některým klientům se vrací vzpomínky na rok 1968, bojí se,” vysvětluje ředitelka nadace, která se pomoci seniorům věnuje a dodává, že pomáhat je potřeba právě i jim.

Někdy podle odborníků seniorům pomůže je vyslechnout, jindy postačí, když omezí sledování aktuálních událostí ve zpravodajství. „Důležité je ale stále dělat to, na co jste byli dosud zvyklí. Držet se svých běžných aktivit, chodit na procházky, mezi lidi,“ zní nejčastěji v radách, co dělat, když člověka sužuje strach, nebo se vynoří ošklivá vzpomínka.

Pokud nepomůže nic ze zmíněného, tak je řešením využít bezplatnou a anonymní telefonickou krizovou pomoc pro seniory, pečující o seniory a osoby v krizi Elpida, která má číslo 800 200 007, k dispozici je denně od 8:00 do 20:00 hodin.