Vlčí hora slaví výročí

  •  

Jedenáctého května si klub českých turistů spolu s městem Krásná Lípa připomene 135. výročí provozu rozhledny na Vlčí hoře. Sekce Horského spolku pro nejsevernější Čechy Krásná Lípa, Vlčí Hora a Brtníky na valné hromadě 28. února 1886 prostřednictvím pana Antona Klingera podaly návrh vystavět na Vlčí hoře rozhlednu.

Již o posvícení roku 1887 mohla být otevřena horská chata a roku 1888 se mohlo přikročit k otevření dvanáct metrů vysoké rozhledny, kterou zbudoval stavební mistr Josef Hampel z Rumburku. Bylo to široko daleko viditelné znamení činnosti nového spolku. Stavbu bylo možné provést v tak krátkém čase, díky peněžním darům, darovanému materiálu a také díky tomu, že návštěvníci vynosili na vrchol 20 000 cihel. Z příznivců a mecenášů je třeba zmínit především bratry Ferdinanda a Eduarda Michelovi, kteří o Vlčí horu pečovali i v následujících letech, takže roku 1901 mohla být zřízena takzvaná „ohřívárna“ a roku 1908 rozhledna zastřešena laternou. Takto byla rozhledna anoncovaná ve sborníku, který vyšel k čtyřiceti letům Horského spolku pro nejsevernější Čechy v roce 1885.

Nevratnou událostí byl 4. duben 2023 velký požár, v jehož důsledku vyhořela do základu chata a rozhledna byla poškozena. Jen díky včasnému zásahu hasičů byla zachráněna. V současné době finišují na rozhledně, jak v exteriéru, tak v interiéru stavební práce. Díky solidaritě široké veřejnosti, pojištění a pomoci mnoha brigádníku bude po rekonstrukci zpřístupněna veřejnosti při oslavě 11. května, která se koná pod Vlčí horou už od 9:00 hodin a u samotné rozhledny od 11:00 hodin. Během oslav výročí nebude chybět bohatý program, na který zvou pořadatelé.

Václav Hieke, KČT Krásná Lípa

Napište první komentář

Přidat komentář