Vánoce a Silvestr u záchranářů

  •  

Na co si dát pozor o Vánocích, abychom neskončili v sanitce a nemocnici? Podle zkušeností krajských záchranářů hlavně na přejídání. Tradiční štědrovečerní úraz, jakým je rybí kost v krku záchranáři naopak už roky neřeší, prozrazuje ve vánočním rozhovoru mluvčí záchranářů Prokop Voleník.

Jak náročný je prosinec a leden pro záchranáře?

Toto období přináší více stresu při spěchání za nákupy nejen vánočních dárků. Výsledkem jsou bohužel velmi vážné a smrtelné dopravní nehody. Zároveň se mění počasí a stav na silnicích, zhoršuje se viditelnost a hrozí více úrazů. Období Vánoc je charakteristické pro výjezdy k pacientům zejména se zažívacími potížemi, nadměrným požitím alkoholu, hádkám v rodině a jiným vypjatým emočním situacím.

Na co si dát pozor o Vánocích, abychom neskončili v sanitce a nemocnici?

Především si dát pozor na nadměrnou konzumaci tučných a smažených jídel a nadměrnou konzumaci alkoholu. Zejména lidé trpící žlučníkovými nebo jinými zažívacími potížemi by měly být opatrné. Dalším rizikem může být otevřený oheň, například na hořících svíčkách, které mohou způsobit nepozorností osob požár v bytě. Nespěchat a být obezřetní nejen za volantem v autě, ale také jako chodec.

Co taková kost v krku?

Za poslední roky jsme nezaznamenali výjezd k uvízlé kosti.

Více se v tuto dobu také pije alkohol. Je to u výjezdů záchranky znát?

Ano, období vánočních svátků a zejména konec roku jsou častější výjezdy k osobám pod vlivem alkoholu a ke zraněním, která si v tomto stavu způsobily.

Nesmíme zapomenout na oslavy konce roku a zábavní pyrotechniku. Asi pro vás bývá náročnější Silvestr než vánoční svátky, ne? Připravujete se na něj nějak speciálně?

Na Silvestra budeme pravděpodobně opět v některých městech posilovat o výjezdové skupiny, jedná se pro nás nejnáročnější den i noc v roce. Alkohol spolu se zábavnou pyrotechnika mohou přivodit velmi vážné úrazy. Každý rok ošetříme vážně popálené nebo velmi vážně zraněné, kde pyrotechnika způsobila amputace prstů ruky, článků prstů nebo vážná poranění oka. Pyrotechnika v žádném případě nepatří do rukou dětem! Přejeme všem čtenářům klidné a pohodové prožití vánočních svátků.