Pevná část důchodu, která je pro všechny stejná, vzroste od ledna 2018 z 2550 na 2700 korun. Procentní díl penze, který se stanovuje podle odpracovaných let a odvedených částek, se upraví o 3,5 procenta. Stejně tak o 3,5 procenta se zvednou i příplatky k penzi pro odbojáře a pozůstalé po nich. Podle místopředsedkyně Rady seniorů Ústeckého kraje Květoslavy Čelišové je přidání ale nedostatečné.
Vláda rozhodla o navýšení důchodů od ledna 2018 průměrně o 475 korun. Radě seniorů se to nelíbí. Proč?
Podíl na růstu blahobytu společnosti se sice zvyšuje z třetiny na polovinu růstu reálných mezd, přesto je valorizace důchodů s ohledem na skokový růst nominálních mezd v roce letošním i příštím výrazně podhodnocena. Sociální postavení českých starobních důchodců má v příštím roce poklesnout až na 39,4 procenta. To je pro Radu seniorů naprosto nepřijatelné. Proto Rada seniorů požaduje mezigenerační spravedlnost. Valorizaci, která propad sociálního postavení starobních důchodců nezastaví, důrazně odmítáme.
Také žádáte pro příští rok mimořádnou valorizaci. Chtěla by, aby průměrná penze odpovídala 41,4 procenta průměrné mzdy. Je to reálné?
Mimořádná valorizace by měla vykompenzovat poměr mezi důchody a mzdami alespoň na úroveň roku 2016, tedy na úroveň 41,4 procenta. Rada seniorů požaduje reformovat státní systém důchodového pojištění tak, aby se ten poměr do roku 2021 zvýšil alespoň na 45 %.
Jakým způsobem se do života seniorů promítá zdražení základních potravin, jako je třeba máslo, jehož cena se pohybuje kolem 60 Kč a má ještě zdražovat?
Cena másla je jen vrcholkem ledovce. Přijde mi směšné, pokud se pár týdnů před volbami o cenu másla zajímá premiér. Je to populistické. Ceny základních potravin rostly celý letošní rok a vláda tohoto premiéra valorizovala důchody vloni o 40 Kč, letos o 308 Kč. Je neuvěřitelné, jak se stát ke starší generaci chová. Jakékoli zdražení základních potravin a služeb je pro seniory obrovským problémem. Už nyní většina z nich balancuje na hranici chudoby.
V Ústeckém a Moravskoslezském kraji je podle České správy sociálního zabezpečení nejvíce seniorů, kteří mají exekuční srážku na důchod. Může jim rada pomoci?
Snažíme se pomoci všem seniorům, kteří se dostanou do nějaké tíživé situace. Spolupracujeme s řadou poraden, právních, na bydlení, finančních, kde bezplatně seniorům poradí, ale také pomohou vyřídit potřebné dokumenty. Rada seniorů chce, aby se předcházelo tak dramatickým „koncům„ jako je exekuce na důchod. Například tím, že se začne budovat sociální bydlení pro seniory, kde by měli zvýhodněné nájemné. Protože do dluhové pasti se často dostávají právě proto, že náklady na bydlení jsou v České republice příliš vysoké. Řadě seniorů při zaplacení bydlení zbude jen minimum z důchodu na jídlo a léky. Roste počet seniorů bydlících v ubytovnách, a když nedokáží platit ani ubytovnu, odcházejí z donucení k rodinám anebo končí jako bezdomovci. Tak přece staří lidé nemohou končit. To je pro mě nepřijatelné.