Vakcínu má 92 procent seniorů

  •  

V některých domovech pro seniory v Ústeckém kraji omezují nebo upravují pravidla pro návštěvy. Ředitele domovů k tomu nutí nepříznivá epidemická situace. Chtějí ochránit své klienty a zabránit rozšířením onemocnění covid-19.

„Nemáme informace, že by v současné době bylo některé zařízení uzavřeno úplně. V pobytových službách v kraji evidujeme jednotky případů nákazy nemocí covid-19, které organizace řeší režimovým opatřením. Takže se naše zařízení drží,“ řekla vedoucí krajského odboru sociálních věcí Petra Lafková.

Situace je v domovech díky proočkovanosti mnohem lepší než loni. „Aktuálně máme naočkovaných druhou dávkou necelých 92 % klientů a bezmála 84 % zaměstnanců. A pokud jde o třetí posilující dávku, tak řada organizací čeká na termín, ale proočkováno je už více než 52 % klientů a skoro 27 % zaměstnanců,“ doplnila Lafková.

Pokud to nemá zařízení nastaveno jinak, tak na návštěvy ke klientům blízcí můžou, pokud jsou plně očkováni, pokud mají antigenní test, který není starší než 24 hodin, PCR test ne starší než 72 hodin nebo prodělali nemoc covid-19 a jsou ve stoosmdesátidenní ochranné lhůtě.