V teplické nemocnici bude nová dialýza

  •  

V budově polikliniky Nemocnice bude nové komfortní dialyzační středisko. Rekonstruované prostory s nejmodernější zdravotnickou technikou si prohlédlo vedení společnosti Krajská zdravotní (KZ). Provedla je Jindřiška Pössnickerová, primářka Nefrologicko-dialyzačního oddělení Nemocnice Teplice. Celkové náklady na zprovoznění nového hemodialyzačního střediska v teplické nemocnici dosáhnou téměř 30 milionů korun včetně DPH.

„Před sedmi lety, když jsem nastoupil do čela představenstva Krajské zdravotní, bylo jedním z úkolů, které jsme si dali, v každé z pěti nemocnic mít středisko hemodialýzy. Největší překážkou této myšlence se ukazovaly smlouvy na pětadvacetiletý pronájem se soukromým subjektem, provozujícím pracoviště hemodialýzy v našich nemocnicích. Čekali jsme, až ten čas doběhne. V dostatečném předstihu jsme dali výpověď v Chomutově, ale pak naše snaha ztroskotala na nedostatku personálu. Obdobná situace byla v Mostě. Jsem velmi rád, že v Teplicích se to podařilo,“ zdůraznil Jiří Novák, předseda představenstva KZ. „Jsem také rád, že se paní primářka ujala vedení pracoviště. Děkuji všem, kdo jste se na jeho vybudování podíleli a přeji novému středisku hodně úspěchů,“ dodal.

„Před čtvrtstoletím byla hemodialyzační péče v těchto prostorách za zvláštních okolností předána soukromému subjektu. Nyní se vrací pod křídla nemocnice. Ta je totiž schopna pacientům zajistit primární péči, v případě potřeby jsou návazně k dispozici veškerá odborná oddělení. A při jakékoli zdravotní komplikaci je zde i rychlá dostupnost lůžek intenzivní péče,“ připomněl Petr Fiala, generální ředitel KZ.

„Nabízíme nefrologickou ambulanci, predialyzační ambulanci a ambulanci pro pacienty po transplantaci ledviny. Jsme zde schopni aplikovat všechny v současnosti známé očišťovací metody, tzn. dialýzu, izolovanou ultrafiltraci, pre i posthemodiafiltraci, hemofiltraci a máme zaškolenu sestru na peritoneální dialýzu. I tuto službu můžeme poskytnout, pokud ji pacienti budou žádat. Máme možnost pacientovi zjistit míru vody v organizmu, posouzení metabolického stavu, tzn. bílkoviny v těle, svalová hmotnost a tukové zásoby,“ přiblížila spektrum Jindřiška Pössnickerová, primářka nefrologicko-dialyzačního oddělení.

Krajská zdravotní chce ještě před startem provozu předvést nové centrum v teplické nemocnici veřejnosti. Proto připravuje na 9. září od 15:00 do 16:30 hodin Den otevřených dveří nového hemodialyzačního pracoviště.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*