Ústecké památky hlásí vyšší návštěvnost, kasteláni zvou na adventní program

Skanzen Zubrnice
  •  

Na hrady a zámky v Ústeckém kraji přišlo do konce října o 35 tisíc lidí více než loni, dohromady přes 237 tisíc návštěvníků. Hrad Hazmburk je otevřen do konce listopadu, zámky Krásný Dvůr, Stekník, Ploskovice a Benešov nad Ploučnicí zvou na oslavy Adventu a oživené vánoční prohlídky, Zubrnice na Vánoce ve skanzenu. Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie láká na prosincové koncerty a půlnoční mši.

V Ústeckém kraji se v roce 2016 skokově navýšila návštěvnost zámku Stekník, přišlo sem dvojnásobné množství lidí, než loni. Na zámku se v létě natáčela pohádka, bude letos odvysílána o Vánocích. Stekník zve na Adventní koncert v zámecké kapli, součástí programu budou prohlídky vánočně nazdobených interiérů zámku. O 60 procent narostla ve srovnání s loňskem návštěvnost kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, zaznamenali zde o šest tisíc prodaných vstupenek více.

Obnovená a znovuotevřená věž kostela nabízí fotografickou exkurzy do proměn města Mostu kvůli těžbě uhlí a krásný výhled do okolí. V kostele připravují na prosinec Rybovu Českou mši vánoční i varhanní nebo gospelový koncert. Na Štědrý den zde příchozí mohou strávit tvůrčí odpoledne s vánočními zvyky, od 22 hodiny se slouží půlnoční mše. Rapidní nárůst návštěvníků vykázaly postupně objevované zámky Jezeří a Velké Březno, ale i hrad Hazmburk, kde byl od léta k vidění model hradu z doby vlády Lucemburků.

Na Hazmburku, pokud to počasí dovolí, bude otevřeno o listopadových víkendech. Nejnavštěvovanější zámek na Ústecku, Ploskovice, letos vidělo již 32 tisíc lidí. Třetí víkend v prosinci pobaví příchozí oživené kostýmované prohlídky. Tradiční Vánoce ve skanzenu v Zubrnicích o stříbrném adventním víkendu zavedou návštěvníky do života na vesnici přelomu 19. a 20. století. Příchozí se mohou zapojit nejen jako kupci a diváci jarmarečního ruchu, ale vyzkouší si též výrobu ozdob nebo zdobení vánoček.

V Zubrnicích v listopadu a prosinci pořádají pro předem objednané školní skupiny metodické programy s tvůrčí dílnou a povídáním o lidových tradicích. Vánoční dekorace mohou děti vyrábět i v  na zámku v Benešově nad Ploučnicí. Letos zde byla v dosud nepřístupných prostorech otevřena expozice s loveckou tématikou a přišlo sem opět více lidí než minulý rok. Na zámku Duchcov vznikla stálá expozice Okouzleni antikou – nový prohlídkový okruh bez průvodce. Ukazuje, jak antika inspirovala a ovlivňovala šlechtu a její kulturu. Letos na Duchcov přišlo o dvacet procent lidí více než loni. Od listopadu do března je zámek sice uzavřen, jsou však možné prohlídky předem ohlášených zájezdů.

Zdroj: Národní památkový ústav