Svatojakubská cesta: Virtuální pouť kadaňských seniorů v doprovodu Zuzky Spoustové


Je známá, je slavná, je téměř až ikonická. Ročně ji dnes prochází bezmála půl milionu poutníků. Svatojakubská cesta, jejímž cílem je španělské město Santiago de Compostela, je, řečeno s mírnou nadsázkou, společně s Římem a Jeruzalémem světovou celebritou mezi křesťanskými poutními body. O putování k místu posledního odpočinku svatého Jakuba bylo mnoho napsáno, přesto vlastní prožitek je věcí zcela neopakovatelnou. A protože v kadaňském Domově pro seniory také rádi cestují, pozvali si do svého Klubu seniorů ženu, která pouť do svatého místa vykonala.

Hostem zde byla paní Zuzana Spoustová a své průvodcovské role se ujala na výbornou. Poutavé a barevné vyprávění doplněné mnoha úžasnými fotografiemi navodily atmosféru takřka identickou. Na dvě stě šedesát kilometrů dlouhou trasu vyrazili cestovatelé z portugalského Porta, po cestě navštívili nádherná místa v horách i u moře, putovali za krásného počasí i za bouřky, přespali v poutnické noclehárně i cisterciáckém klášteře, obdivovali kouzlo místních měst, městeček a vesniček, až je nakonec všudypřítomné žluté šipky a symboly mušle hřebenatky dovedly do vytouženého cíle na náměstí Praza do Obradoiro ke katedrále v Santiago de Compostela.

Svatojakubská pouť. Legendární cesta s legendárním příběhem. Kdo ji zkusí, užije si to. Díky mladé a sympatické průvodkyni si tento silný zážitek užili i klienti kadaňského zařízení. A velmi pravděpodobně se všichni v tomto ohledu zdaleka neviděli naposledy. V závěru besedy padla slova o další výpravě, stejný cíl/jiná trasa, až se tedy všechny cestovatelské sny naplní, v dalším Klubu určitě na viděnou.

Zdeněk Moravec, MSSS Kadaň