Studentky seniorky malují v ústecké zoo

  •  

Posluchačky Univerzity třetího věku Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem malují v těchto dnech v ústecké ZOO. Ta se stala místem, kde v současné době tvoří účastníci kurzu Imprese na univerzitě třetího věku.

Spolu s lektorkou Jitkou Kratochvílovou seniorky pracují v zahradě, kde pozorují a následně na plátno zachycují anatomii a pohyb zvířat v přírodě.  Malba v zoologické zahradě je pro ně specifickou možností zachytit exotická zvířata, která jsou neustále v pohybu. Oblíbenými objekty malby jsou surikaty, sloni, lvi či tygři.

„Studenti výuku mimo ateliér vždy vítají. Tvorba přímo v plenéru je pro ně dobrodružstvím. V zahradě si ověří a zúročí všechny dovednosti, které nabyli v semináři. Učí se reflektovat a zaznamenávat bezprostřední realitu,“ řekla Jitka Kratochvílová.

Do plenéru nevyrážejí posluchači univerzity třetího věku poprvé, malovali již například hrad Střekov,  Děčínský zámek, Pastýřskou stěnu, pohledy na labské údolí i další industriální a krajinné motivy okolí Ústí nad Labem. „Plenér do kurzu ráda zapojuji, protože když pracujete pod širým nebem, je práce pro malíře zajímavá zejména neustálou proměnou světla,“ dodala lektorka.