Šťastné a veselé… i osamělým

ilustr. obr.
  •  

O Vánocích nikdo nemá být sám. Ale co když není nikdo, s kým by mohl být? Proměna  mezigeneračních vztahů za posledních třicet let způsobila, že ačkoliv staří lidé mají vnoučata či příbuzné, mohou se cítit osamělí.

Z posledního sčítání domů, lidí a bytů jasně plyne, že více než 650 000 lidí  starších  šedesáti  let  žije v  samostatných domácnostech. Pocit osamělosti má negativní dopad nejen na psychiku jedince, ale i na jeho fyzické zdraví.

Právě z toho důvodu je v době vánočních  svátků  dostupná Linka  seniorů  800 200 007, linka důvěry, která může od tíživé samoty ulevit.

Odchodem do důchodu se změní  sociální  statut  jedince, člověk přijde o mnoho ze svých  dosavadních  sociálních kontaktů,  které  považoval  za samozřejmé.    Senioři  o své blízké  vztahy  obvykle  dále přicházejí  kvůli  vysoké  míře úmrtnosti osob nad 68 let či stále  častější  migraci  mladé generace. Téměř polovina domácností seniorů jsou domácnosti jednotlivců.

Pocit  osamělosti  ale  nemá dopad jen na psychiku, projevuje se i v  jeho fyzickém zdraví. Vědci z Univerzity v Utahu přišli v roce 2015 s tvrzením, že  osamělost  má  pro  jedince závažnější zdravotní rizika, než  je  například  celoživotní kouření nebo obezita. U osob starších 65 let zvyšuje osamělost riziko předčasné smrti až dvojnásobně, oproti těm, kteří  mají  dostatek  sociálních kontaktů.

Ze  statistik  Linky  seniorů vyplývá,  že  v období  listopadu a  prosince rapidně nar počet volajících, kteří se svěřují s   tématem samoty či pocitu osamělosti.

„Ti, kteří svou samotu  vnímají  jako  prohru  či selhání, pak Vánoce prožívají spíše  jako  stres  či  marnost,“ říká Kateřina Bohatá, vedoucí  Linky  seniorů.

Prožít  Vánoce jako naplněný čas je pro každého  osamělého  člověka výzvou.  Nejvíce  pomáhá  důvěrný hovor s někým, kdo je ochotný  naslouchat  a sdílet obyčejné  a zároveň  hluboké lidské city a úvahy. Ať už je tím člověkem přítel, člen rodiny či odborník z krizové linky.

Linka   seniorů   je   krizovou   linkou   a   linkou   důvěry   speciálně   pro  seniory.    Na  telefonním  čísle  800  200  007  jsou  bezplatně  k  dispozici  odborníci,  a  to  každý  den  včetně  víkendů  a  svátků  od  8:00 do 20:00 hodin.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*