Šmejdům se ztíží prodej

  •  

Změnu občanského zákoníku, která by nekalým prodejcům zboží či služeb takzvaným „šmejdům“ zpřísnila uzavírání obchodů po telefonu, připravuje ministerstvo spravedlnosti. Pokud by podnikatel telefonicky kontaktoval spotřebitele, musel by mu svoji nabídku ještě poté doručit v textové podobě.

Smlouva by byla uzavřená až v okamžiku, kdy by spotřebitel odeslal stejnou formou svůj souhlas. Podle ředitele a zakladatele organizace Život 90 Jana Lormana jsou terčem šmejdů hlavně senioři proto, že mají málo mezilidských vztahů, jsou submisivní a méně asertivní. Často se také nechtějí přiznat k tomu, že se stali obětí podvodu.

Činnost šmejdů se z různých prodejních předváděcích akcí rozšířila například do energetiky. Proto ministerstvo průmyslu chystá novelu energetického zákona, kde bude nový druh podnikání nazvaný zprostředkovatelská činnost v energetice, nebo třeba úpravu možností odstoupení od smlouvy. Česká obchodní inspekce uložila v roce 2018 šmejdům 15 pokut za celkem 4,7 milionu korun, ale v roce 2014 to bylo 260 pokut za celkem 29 milionů.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*