První je lenochod

  •  

V novém roce se v zoologických zahradách vždy s napětím očekává příchod prvního mláděte. „Letos jsme se dočkali opravdu brzy – 1. ledna porodila naše zkušená samice lenochoda dvouprstého jménem Máma svého desátého potomka,“ uvádí tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová. „Mládě si na jejím břiše hoví jako v kolébce, vykukuje mu jen čumáček, takže nejlepší příležitost, kdy je návštěvníci mohou vidět, je v okamžiku, když se samice pohybuje,“ popisuje Vrabcová.

„K porodu došlo v neděli 1. ledna v ranních hodinách, při zběžném pohledu jsme si nejprve mláděte nevšimli, ale při krmení a podrobnější kontrole jsme okamžitě nový přírůstek zaznamenali. Mláďata jsou přitisklá na břiše samice, jsou schovaná v její srsti, takže nejsnáze lze zahlédnout po straně končetiny, kterými se jejího těla přidržují,“ popisuje chovatelka Lenka Holubová. „Rodičovský pár chováme od roku 1999, samici začali chovatelé říkat Máma a jejímu partnerovi Táta, protože se jedná skutečně o zvířata, která se takzvaně sedla. Jejich první mládě se narodilo v roce 2001, a tím začala úspěšná éra odchovů, které naší zoo řadí mezi lenochodí velmoci. Kromě této samice zplodil Táta s dalšími dvěma samicemi tři mláďata, takže bilance narozených mláďat, kterých bylo dosud 13, svědčí o chovatelském úspěchu evropského formátu,“ hodnotí Věra Vrabcová.

V současné době zoo chová celkem osm zvířat rozdělených do dvou skupin, které mohou návštěvníci vidět v pavilonu exotária. „V jedné expozici žije kromě rodičovského páru s čerstvým potomkem další samice, která k nám přišla po povodních z pražské zoo a které je již přes 30 let, takže jim říkáme „geronti“. Doplňují je ještě další obyvatelé Jižní Ameriky, a to tamarín pinčí a chvostan bělolící,“ vysvětluje zooložka Martina Kocábková. „Druhá skupina je tvořena mladšími jedinci a čítá čtyři zvířata – tříletý samec Ole přišel v loňském roce ze Zoo Mnichov, tříletá samička Asombro byla odchovaná v naší zoo, třináctiletá samice Oli je u nás od roku 2013 a má původ v olomoucké zoo. Posledním členem je její rok a půl staré mládě jménem Lindo,“ uzavírá.

Zoo Ústí nad Labem