POZVÁNKA: Gladioly pro hraběnku Henriettu

  •  

V sobotu a neděli 8. a 9. srpna jsme pro naše návštěvníky připravili druhou letošní květinovou výstavu – Gladioly pro hraběnku Henriettu.

Hraběnka Livie, která pocházela z maďarsko-slovenského rodu Mailáthů, se v březnu roku 1921 provdala za hraběte Karla Maria Chotka, jediného syna majitele velkobřezenského panství. Hned na jaře téhož roku se s manželem přestěhovala na zámek Veltrusy, kde se s velkou radostí ujala péče o zámeckou zahradu, v níž s velkým úspěchem pěstovala nejen různou zeleninu, ale hlavně své milované květiny – chryzantémy, ostrožky a od roku 1924 také mečíky.

První cibulky gladiol nakoupila ve Stuttgartu a od roku 1925 věnovala pěstování a šlechtění mečíků spoustu svého času. Není tedy divu, že se po několika málo letech stala mezinárodně uznávanou odbornicí.

Livie s Karlem shromáždili ve veltruské zámecké zahradě úctyhodné množství odrůd, z nichž řadu sami vyšlechtili. Známým se stal například žlutorůžový mečík ozdobený sametově červenými skvrnami, který dostal jméno „Karel hrabě Chotek“, který byl roku 1929 v odborných časopisech doporučován jako jeden z nejkrásnějších mečíků své doby. V roce 1934 se pak svého gladiolu dočkala i sama hraběnka Chotková. Mečík světle fialovo-modré barvy s tmavě modrým středem se nabízel pod jménem „Hraběnka Livia Chotková“.

To že u Livie a Karla nešlo jen o pouhou šlechtickou zálibu, dosvědčuje i skutečnost, že cibule z jejich zahradnictví si lidé až do roku 1938 mohli koupit přes specializované zahrádkářské časopisy v Československu a Německu a dokonce i to, že si je do svých zahrad hojně kupovali i jiní aristokraté.

S příchodem 2. světové války však vše končí. Na Veltruský zámek byla v roce 1942 uvalena nucená správa, Karel s Livií se musí vystěhovat do Karlova rodiště, na zámek Velké Březno, kde sice s pěstováním gladiol v malé míře pokračují dál, nicméně se jedná již jen o zlomek původního rozsahu. Z Veltruského zámku se stává pracovní tábor pro mladé německé dívky, a když válka skončí, zabírá jej Rudá armáda.

Z velkobřezenského zámku jsou pak oba manželé vysídleni do bavorského Aichachu, a ze zámku se stává Politická škola.  Na pěstování květin už není ta správná doba. Karel s Livií umírají v Německu na konci ledna 1970.

Zámek Velké Březno je stále v plném provozu. Prohlídky našich bohatých interiérů doplněné silnými příběhy z historie zámku jsou možné každý den kromě pondělka od 10:00 do 17:00 hodin, zámecký park je veřejnosti otevřen každý den od 8:00 do 19:00 hodin.

Miloš Musil, kastelán státního zámku Velké Březno

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*