Pozor, ať neřeknete ano šmejdům

  •  

Staří známí „šmejdi” se nevzdávají a vymýšlejí nové taktiky. Senioři se stále potýkají s tím, že jim neznámý volající nabízí různé, často nekvalitní, zboží nebo nepotřebné služby. V současné době důvěřivým seniorům nejčastěji tvrdí, že volají kvůli průzkumu veřejného mínění nebo předem uděleného souhlasu.

Hovor obvykle začne jako průzkum několika otázkami, které opravdu nic nenabízí, ale po získání důvěry šmejd seniorovi nabídne něco ke koupi. „Ojedinělá ale není ani taktika opačná. Volající může být naopak velice milý a senior tak získá pocit, že je zcela výjimečným zákazníkem. Je třeba dát si také pozor na nabídku zaslání dárku zdarma, který ve výsledku být zdarma vůbec nemusí,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest a dodává, že nejlepší je, naučit se říkat ne, případně nevyžádané hovory rychle ukončit.

Dejte si pozor, ať neřeknete „ano“ nebo „souhlasím“

Jen vyřčení těchto slov by totiž mohlo znamenat, že souhlasíte s uzavřením smlouvy. „To se změní zřejmě až od 1. ledna 2023, pokud celým legislativním procesem projde novela občanského zákoníku,“ vysvětluje Jaroslav Švehla z dTestu a proto doporučuje při takových hovorech pozornost a obezřetnost. V případě, že budete přesvědčení, že vás volající obtěžoval protiprávně, můžete si stěžovat u Českého telekomunikačního úřadu.