Popularita otužování roste, ale kardiaci si musí dávat pozor

Foto: Milan Stryja
  •  

Otužování si oblíbilo mnoho lidí napříč všemi věkovými skupinami. Kromě zvýšení odolnosti organismu má otužování mnoho dalších prokázaných efektů jako je zlepšení nálady, posílení energie, zlepšení adaptace na stres, zlepšení citlivosti tkání k inzulínu, zvýšení odolnosti proti infekčním onemocněním. I proto je v posledních letech stále populárnější. Pokud s ním chceme začít, nemusíme rovnou skákat do ledové vody. Jako otužování můžeme počítat i zlepšování tolerance vůči chladu. To je možné provádět tak, že se budeme méně oblékat a doma méně topit, i to je otužování.

„Otužování ledovou sprchou a aktivní pobyt v chladné vodě mohou provádět zdraví jedinci po postupné adaptaci na nízkou teplotu. Tato aktivita ale není vhodná pro lidi s onemocněními srdce, vysokým krevním tlakem a plicními onemocněními,“ říká lékařka a garantka projektu Srdce v hlavě Eva Kociánová.

Lidé s vysokým krevním tlakem by si měli dát při otužování pozor. Samotný kontakt s velmi chladnou vodou cévy stáhne a krevní tlak se výrazně zvýší, což může být pro kardiaka nebezpečné. „Pacienti dlouhodobě léčení pro vysoký krevní tlak nezřídka trpí tlustší svalovinou srdce, my lékaři tomu říkáme hypertrofie myokardu, což je situace, ve které je srdce náchylnější ke vzniku arytmií. Chladná voda práh pro vznik arytmie snižuje,“ vysvětluje Eva Kociánová s tím, že dlouhodobé a pravidelné střídavé vystavování teplu a chladu zlepšuje pružnost cév. Toho se dá dosáhnout saunováním nebo třeba i střídavými koupelemi. Cévy, které jsou pružné, jsou zároveň mladé.“