Policie před Vánoci varuje před kapsáři

  •  

Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí… Svátky, které by měly být plné klidu a pohody, bez zbytečných stresů a nervozity, zda jsme již dostatečně všechno nakoupili a jsme připraveni. Bohužel u mnohých z nás tomu tak ovšem není. Vánoční čas má spousta lidí spojený s vánočním shonem, kdy obchodní centra jsou přeplněná k prasknutí, vánoční trhy plné lidí shánějící dárky a s tím samozřejmě souvisí i přeplněná parkoviště.

Právě tohoto vánočního shonu často využívají kapsáři, kteří si v přeplněných obchodech a na vánočních trzích vyhlédnou svou oběť, která je zaujata výběrem vhodného dárku pro své blízké, a nevěnuje tak pozornost svému okolí. V nestřeženém okamžiku jí obratný kapsář vytáhne peněženku z nákupní tašky, kterou má odloženou v nákupním vozíku, a během chvilky ji tak připraví o našetřené úspory na Vánoce.

Vzhledem k tomu, že čím dál tím více seniorů se již pohybuje na internetu a usnadňuje si vánoční nakupování využíváním internetových obchodů, tak i oni se vystavují riziku, že se stanou obětí podvodníků. Chvála na nějaký výrobek, která se tváří jako nezávislá recenze. Ve skutečnosti jde o reklamu na něco, co nefunguje. Zpráva, že někdo něco vyhrál nebo získal zadarmo. Velmi výhodná časově omezená nabídla. To jsou nejčastější způsoby, jakými internetoví podvodníci cílí na seniory. Obdobně jako v uplynulých letech mají i letos policisté během předvánočního období posílený výkon služby.

Od prvního adventního víkendu se hlídky více pohybují v ulicích, v obchodních centrech a i na přilehlých parkovištích. Abychom si ale všichni užili vánoční pohodu se vším všudy a nestali se obětí kapsáře, tak je velice důležité nezapomínat na prevenci.

Kapesní krádeže:

  • Buďte ostražití, když jdete od bankomatu či z peněžního ústavu. Zloději si své oběti tipují často právě zde. Nezapisujte k platební kartě PIN kód.
  • Větší finanční hotovost nevystavujte na odiv, toto pravidlo dodržujte i v případě cenných věcí.
  • Peněženku nenechávejte na vrchu kabelky nebo nákupní tašky, nenoste ji v průhledných taškách.
  • Nenechávejte kabelku nebo peněženku při nakupování bez dozoru – toto pravidlo platí zejména při nákupu s pojízdnými košíky.
  • Noste kabelku těsně u těla s rukou na zapínání, nejlépe vpředu na břiše. Méně tím zloděje vyzýváte a navíc mu ztěžujete provedení krádeže. V případě, že nesete zavazadla a balíčky, mějte kabelku mezi tělem a těmito předměty. Nevhodná jsou zavazadla umístěná na zádech.
  • Muži, vše důležité noste v náprsních kapsách, nikoli zadních kapsách u kalhot.

Jako každoročně varují policejní pyrotechnici před neuváženým nákupem, neodbornou manipulací a dalším nevhodným chováním v souvislosti se zábavní pyrotechnikou.

Policisté vám přejí krásné a poklidné vánoční svátky.

Veronika Hyšplerová , Policie ČR Ústecký kraj

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*