Podřipské muzeum vystavuje práce seniorů z U3V

Ze slavnostního zahájení výstavy; autor: Petr Randák
  •  

 

Výstava v Podřipském muzeu představuje výtvarnou tvorbu osmnácti nadšených účastníků roudnických kurzů „Jedním tahem“ a „Pastel zářivý“. Jsou sdruženi pod Univerzitou třetího věku UJEP a pedagogicky je vedou Mgr. Gabriela Váchová a Mgr. Vladimíra Drahozalová.

Návštěvníci ve výstavním prostoru zhlédnou výtvarná díla, která vznikala během dvou let v rámci výtvarných kurzů realizovaných v prostorech Ateliéru VÝTVARKA v Roudnici nad Labem. Ten kurzistům z Univerzity třetího věku poskytuje tvůrčí zázemí.

Malířský kurz „Pastel zářivý“ pod vedením Mgr. Vladimíry Drahozalové navštěvuje devět frekventantů, kteří si po dva roky osvojují techniku pastelu. „Již čtvrtým semestrem se seznamují s pastely. V teoretické části pronikají do základu znalostí o kompozici a barvách. V hlavní praktické části si osvojují techniku suchého i olejového pastelu, od skicování, šrafování, barevných lazur, až po využití méně známých kombinovaných technik. Objevují tak skryté a překvapivé možnosti této zajímavé techniky,“ říká lektorka kurzu Vladimíra Drahozalová.

Dalších devět vystavujících studentů-seniorů představuje své práce vytvořené v kurzu „Jedním tahem“, který se věnoval kresbě a základům dalších malířských technik. „V kurzu studenty seznamujeme s tradičními i netradičními technikami kresby. Postupně jsme prošli techniku kresby tužkou i uhlem, perokresbu i kaligrafii, vyzkoušeli jsme pastel, akvarelové pastelky i kaligrafické fixy. Také jsme se dotkli základů některých grafických technik,“  upřesnila lektorka kurzu Gabriela Váchová.

Každý z účastníků výstavy se představí na samotném panelu výběrem prací ze svého dvouletého působení ve výtvarných kurzech Univerzity třetího věku UJEP.

Výstava Jedním tahem a pastel zářivý potrvá od 5. dubna až do 3. června 2017. Slavnostní zahájení výstavy proběhlo ve středu 5. dubna v 15: 00 h.

UJEP Ústí nad Labem