Očkování: Do domovů se vrátil život

  •  

Očkování v domovech seniorů v Ústeckém kraji se už projevuje. Podle vedoucí sociálního odboru Ústeckého kraje Petry Lafkové většina klientů, kteří se očkovat chtěli, má již za sebou minimálně první dávku.

„Počty nakažených klientů i zaměstnanců nám klesají a to i v souvislosti s druhou dávkou očkování,“ vysvětluje vedoucí sociálního odboru a upřesňuje, že první dávkou jsou v domovech oočkováni všichni, co měli zájem a přeočkováno druhou dávkou je už zhruba polovina z nich. Zbytek čeká druhá dávka v květnu a červnu.

Klienti řadu měsíců nemohli za zdi domova, trávili tak veškerý čas v budově nebo na přilehlých zahradách. V současné době už zase můžou přijímat návštěvy, chodit na vycházky a dokonce se už dostanou domů ke svým rodinám.

„Po dvou týdnech od druhé dávky, už můžou lidé na vycházky, či ke svým blízkým, aniž by museli podstoupit antigenní test. Ostatní klienti musí nastoupit do izolace a podstoupit test,“ popisuje Petra Lafková s tím, že i pro návštěvy platí přísná pravidla. „Nadále musí mít platný negativní antigenní test, nebo mít certifikát o očkování nebo předložit potvrzení o prodělané nemoci.“

„Všichni se těší, až bude všude proočkováno druhou dávkou a život v domovech se navrátí k běžnému režimu,“ dodává Petra Lafková.