Notebooky, chytré telefony i hodinky nejsou dříve narozeným ani trochu cizí

  •  

Senioři postupně přicházejí na chuť moderním technologiím. Dnes si mnozí z dříve narozených nedokáže představit život bez notebooku, chytrého telefonu a služeb či aplikací. Navštěvují kurzy, které nejsou jenom o základech práce s počítačem.

„Senioři jsou ve vztahu k moderním technologiím mnohem aktivnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Velkým skokem prošli v době covidu a od té doby jsou těmto věcem otevřenější,“ říká Michal Černý ze společnosti Audiopro s tím, že aplikace pro videohovory s blízkými, pro sdílení fotek a zpráv s přáteli, ale i hry by dnes nevyměnili za nic na světě.

Chytrý telefon používá podle dat Českého statistického úřadu třetina seniorů. Podíl osob nad 65 let, které používají internet, vzrostl z 13 % v roce 2010 na 43 % v roce 2021. Přitom každodenně používá internet 29 % seniorů. Nejčastěji pak k vyhledávání informací, ke komunikaci elektronickou poštou, ke čtení online novin a k online bankovnictví.

Stále více seniorů také používá chytré hodinky, které jim změří tep, počet ušlých kroků, upozorní na nutnost vzít si léky nebo pohlídají pitný režim. Kdykoli také seniora spojí s nejbližšími prostřednictvím handsfree hovoru, jsou vybaveny SOS tlačítkem a vybrané modely disponují automatickou detekcí pádu.