Návštěva v litvínovských domovech sociálních služeb

  •  

V kavárně La Ponto v Litvínově, kterou jako sociálně terapeutickou dílnu provozují Domovy sociálních služeb Litvínov, se sešli na pracovní snídani náměstci hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika a Jaroslav Foldyna a radní Ústeckého kraje Zdeněk Matouš. Ředitel sociálního zařízení Vladimír Vopelka jim představil kavárnu, kde pracují klienti sociálního zařízení i chráněné bydlení umístěné ve stejném domě.

„Je velmi pozitivní, že jsou klienti krajských sociálních zařízení takto vraceni do společnosti. Myšlenka zapojit lidi s hendikepem do práce, a to dokonce do práce s přímým kontaktem s veřejností, jaký má obsluha v kavárně denně, je skvělá. Něco jiného je o této praxi jen číst a slyšet, něco jiného je ji vyzkoušet na vlastní oči a vidět spokojené klienty sociálního zařízení přímo při práci,“ komentoval sociálně terapeutickou dílnu v kavárně radní Zdeněk Matouš.

Z kavárny se všichni přesunuli do Domovů sociálních služeb Litvínov, kde se seznámili s novinkami letošního roku.

„Ústecký kraj schválil plán transformace sociálních služeb v našem zařízení. Znamená to, že se osmnáct klientů dostane z ústavního prostředí pobytového zařízení do běžného života v komunitním prostředí ve městě. Pro nás to sice znamená vyšší náklady na služby, které jim poskytujeme, pro klienty je ale bydlení v menším počtu a blíže centru města výrazným zkvalitněním života. Mohou se začlenit do společnosti, využívat služby ve městě snáz než na jeho okraji a věnovat se svým zájmům,“ vysvětlil Vladimír Vopelka.

V sociálním zařízení si náměstci a radní prohlédli pokoje domova pro seniory, promluvili s klienty, seznámili se s projektem bazální stimulace a navštívili i domov se zvláštním režimem pro lidi nemocné Alzheimerovou chorobou a demencí.

Další změna, kterou v Domovech sociálních služeb v Janově chystají, se dotkne zahrady.

„Ústecký kraj žádal o dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj na renovaci tří zahrad u našich pobytových zařízení. Jednou z nich jsou i Domovy sociálních služeb Litvínov. V příštím roce by zde měly proběhnout změny v řádech miliónů korun. Rekonstruovat se budou cesty tak, aby se pohodlně vedle sebe vešly dva vozíky pro imobilní klienty. Přibyde nová zeleň a také osvětlení. Na zahradě jsou také vybudovány nové rozvody vody,“ říká Vladimír Vopelka.

Významnou novinkou v Domovech sociálních služeb Litvínov je projekt Důstojný život až do konce, který pro klienty zajišťuje kvalitní paliativní péči

„Janovský domov sociálních služeb je jasným důkazem, že sociální služby nejsou pro Ústecký kraj druhořadé, a že je neponechává v pozadí zájmu,“ uvedl při návštěvě janovského domova sociálních služeb náměstek Jaroslav Foldyna.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*