Na silnicích umírá stále více důchodců

  •  

V posledních letech roste počet seniorů, kteří umírají při dopravních nehodách. Podle policie zatímco to v roce 2012 bylo zhruba 19,7 procenta, loni už se jednalo již o 25,5 procenta.  „Loňské dopravní nehody si vyžádaly daň v podobě 120 zmařených životů seniorů. Nejčastěji umírali senioři jako řidiči osobních automobilů, dále pak jako chodci, spolucestující v osobních automobilech a cyklisté,“ řekla Zuzana Pidrmanová z Policejního prezídia České republiky. Do konce letošního srpna zemřelo při nehodách celkově 304 osob, z toho bylo 79 seniorů.

Senioři často doplácejí na mnohdy agresivní styl jízdy mladších řidičů. „Vznikají tak nebezpečné situace, protože nedočkavci za nimi následně předjíždějí na nepřehledných a nebezpečných místech a jejich neodpovědné počínání často končí dopravní nehodou. Bohužel, mladší řidiči na způsob jízdy seniorů často reagují blikáním nebo houkáním. Znervózní je tím, a oni začnou dělat další zbytečné chyby,“ vysvětlil dopravní expert Jan Pechout.

Zvýšit bezpečnost seniorů na silnicích mají pomoci preventivní akce. Jednou z nich je kampaň Senior bez nehod. „Hlavním cílem kampaně je seznamovat naše starší spoluobčany s tím, jak se bezpečně chovat v silničním provozu. Cílí nejen na řidiče motorových vozidel, ale i na jejich spolujezdce, cyklisty, chodce a cestující v prostředcích hromadné dopravy,“ doplňuje Veronika Hodačová z policejního prezídia.

Během loňského roku vyšetřovala Policie ČR 99 332 dopravních nehod. Při nich zahynulo 470 osob, dalších 1 624 bylo zraněno těžce a 20 581 lehce. Podle policejních statistik z toho bylo 12 223 dopravních nehod s účastí seniorů, kterých při nich zemřelo celkově 120. To je o 15 více než v roce 2020. Do konce letošního srpna zemřelo při nehodách celkově 304 osob, z toho bylo 79 seniorů.