Na rodinnou farmu za zdravými potravinami a spoustou zábavy

  •  

Možnost poznat zábavnou a hravou formou život na farmě, prohlédnout si zvířata na ní chovaná, zemědělskou techniku a ochutnat i přinést si domů produkty místních farmářů budou mít rodiny s dětmi, ale i široká veřejnost, také v letošním roce.

A to díky čtvrtému ročníku Selských slavností, během kterého se opět otevřou brány farem členů Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR). V rámci projektu „To dobré z pole na talíř“ se uskuteční tři celodenní akce, které dají nahlédnout pod pokličku hospodaření na rodinné farmě a nenechají nikoho na pochybách o tom, jak vznikají a chutnají zdravé a kvalitní potraviny.

„Několik akcí tohoto typu jsme na statcích našich členů uspořádali již v předchozích třech letech. A jednoznačně se potvrdilo, že čeští sedláci, kteří hospodaří na rodinných gruntech, se mají čím pochlubit a že veřejnost možnost lépe poznat tento typ hospodaření velmi láká. Třinácti celodenních slavností se v minulých letech zúčastnilo téměř 50 tisíc návštěvníků,“ říká předseda ASZ ČR Josef Stehlík.

První letošní Selská slavnost se uskuteční v neděli 11. června ve Stáji Židovice u Libčevsi na Lounsku, která se v roce 2008 umístila mezi pěticí nejlepších v soutěži Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku.

Stáj Židovice poskytuje komplexní služby pro majitele koní spojené s ustájením, tréninkem a veškerou péčí o jejich čtyřnohé svěřence. Aktuálně se na statku nachází 75 koní – z nich 15 vlastních, zhruba dvacítka westernových a zbylí s parkurovým zaměřením. Majiteli stájí Ondřeji Pospíšilovi se v rámci parkurového skákání do 150 cm podařilo probojovat mezi českou elitu. I sama židovická stáj je častým hostitelem celé řady závodů, po celý rok pak je otevřena dětem. Od září do června tu pro děti ve věku od tří do 15 let funguje jezdecký kroužek, o prázdninách pak příměstský tábor.

Ukázky jezdeckých disciplín budou připraveny i pro návštěvníky Selských slavností, stejně tak jim bude umožněna jízda na koních. Dlouholetý osvědčený partner Asociace – společnost

Park Tři věže zajistí bohatý doprovodný program v podobě naučných stezek či velké herny pod širým nebem. Slow Food Prague – organizace, která celosvětově podporuje využití lokálních plodin a potravin, nachystala pro děti workshopy a gastro hry ve stylu „Škola chutí – jíme a poznáváme všemi smysly.“ Nebude chybět ani zpívání a tancování s Myš & Maš, bubnování pro celou rodinu, malování na obličej a balónkování.

Zkrátka ale nepřijdou ani dospělí. Dočkají se praktické ukázky zpracování místních surovin spojené s ochutnávkou, kulinářské historky jim povypráví a knížky o vaření podepíše Halina Pawlowská, budou moci zhlédnout i dokumenty o zdravých potravinách. A na závěr celého dne je čeká vystoupení kapely Pragtet.

Ještě nemáte program na neděli 11. června? Teď již ano – přijeďte do Stáje Židovice i se svými dětmi a poznejte formou hry vše o životě na farmě!

Šárka Gorgoňová, ASZ ČR