Česká republika podle nejnovějších statistik překročila hranici 10,6 milionu obyvatel, která byla naposledy zaregistrována na konci druhé světové války. Počet seniorů se přehoupl přes dva miliony. Podle předsedy Krajské rady seniorů Ústeckého kraje Aloise Malého přes jedenáct procent seniorů balancuje na hranici chudoby a valorizace penzí z posledních let jsou nedostatečné.
Podívejme se na seniory v číslech. Kolik jich je v kraji a jaké mají důchody?
Počet seniorů v České republice vzrostl v roce 2017 na 2 403 933 osob. V Ústeckém kraji je 229 816 seniorů. Průměrný důchod je 11 850 Kč; v Ústeckém kraji 11 706 Kč, což je v rámci krajů až čtvrté místo odspoda. Dle mezinárodních standardů relace mezi průměrnou penzí a průměrnou mzdou dosahovala v ČR v roce 2017 jen 40 %. Pro zajímavost, v roce 1989 to bylo 50,4 % a v roce 2000 to bylo 44,2 %. Dochází tedy k trvalému zhoršování životní úrovně seniorů v České republice. Nejnižší penze do 8000 Kč pobírá v Česku 82 842 lidí, do 13 000 Kč to je 1 032 343 osob a ty nejvyšší pobírá 641 224 osob. Penze okolo životního minima, tedy 3410 Kč, pobíralo 7375 osob. Co je alarmující, že na průměrnou penzi nedosahuje 950 080 důchodců, to je více než 52 % seniorů. Musím konstatovat, že se neustále rozšiřují nůžky mezi důchody a průměrnou mzdou a životní úroveň seniorů se nezvyšuje, naopak.
Vláda v půlce března schválila, že by od ledna 2019 měly stoupnout důchody seniorům nad 85 let o tisíc korun měsíčně. Je to pro Radu seniorů dostatečné?
Každé zvýšení je dobré, i když je nedostatečné. Více než 11 % seniorů je v pásmu chudoby, jen tak tak zaplatí nájem, léky a na stravu jim zbývá velmi málo. Přitom stát vydává miliardové částky lidem, kteří nechtějí pracovat, berou nehorázné dávky a podobně. Každopádně částka tisíc korun pro nejstarší občany je dobrým počinem vlády.
Nebojíte se, že jde jen o nesplnitelný slib vzhledem ke kritice ekonomů nebo i Hospodářské komory, že ty peníze na růst penzí stát prostě nemá?
Nebojím. Neustálá slova, že je málo peněz, jsou zavádějící. Jen neziskovky odeberou z rozpočtu veliké peníze. Stačí si najít na veřejných zdrojích, kolik a za co dostávají miliony. Já jsem jich napočítal 130. Kdo v nich pracuje, jaké mají platy a podobně… to je neuvěřitelné. O dávkách jsem už mluvil. Vše stojí naprosto nesmyslně vynaložené miliardy ročně. Je jen zapotřebí dobře vše promyslet, a na důchody bude dost peněz. Nechci tím opomenout nutnost konečně připravit smysluplnou důchodovou reformu. Mluví se o ní několik let, a stále nic.
Co říkáte na to, že zhruba 88 tisíc českých seniorů má uvalenou exekuci na důchod? Jen za posledních 10 let se toto číslo zdvojnásobilo. Může jim rada seniorů nějak pomoci?
To je další velký problém, který jsme začali řešit. Proběhlo první jednání v Mostě v této otázce pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí. Bohužel také nutno říct, že by si senioři měli uvědomit a umět si spočítat, zda mají na to, splácet dluh, který si vezmou. Víme o tom, že mnozí si půjčku vzali pro své děti, které jim slíbily dluh splácet. Pak třeba přijdou o práci a pro seniory nastane problém. Spojili jsme se s agenturou „Česká asociace povinných“, která se problematikou exekucí zabývá a je v mnoha otázkách týkajících se exekucí seniorům připravena pomoci.
Jaké jsou plány Krajské rady seniorů Ústeckého kraje v letošním roce?
Krajská rada se i v letošním roce aktivně zúčastní sportovních her v Litvínově a celorepublikových her v červenci v Olomouci. Opět proběhne soutěž o nejaktivnější klub seniorů kraje. Samozřejmě bude pokračovat pomoc klubům ve všech oblastech života.
Co Krajskou radu seniorů nejvíc pálí?
Bohužel, čím dál víc se začíná projevovat roztříštěnost seniorského hnutí na všech úrovních. Osobně si to nedovedu vysvětlit, zřejmě to je následek politické situace v republice, kdy každý válčí s každým.