Na průměr nedosáhne půlka důchodců

  •  

Česká republika podle nejnovějších  statistik  překročila hranici 10,6 milionu obyvatel, která byla naposledy zaregistrována na konci druhé světové války. Počet seniorů se přehoupl přes dva miliony. Podle předsedy Krajské rady seniorů Ústeckého kraje Aloise Malého přes jedenáct procent seniorů balancuje na hranici chudoby a  valorizace penzí z posledních let jsou nedostatečné.

Podívejme se na seniory v číslech. Kolik jich je v kraji a jaké mají důchody?

Počet  seniorů  v České  republice vzrostl v roce 2017 na 2 403 933 osob. V Ústeckém kraji je 229 816 seniorů. Průměrný  důchod  je  11 850  Kč; v  Ústeckém  kraji  11  706  Kč, což  je  v rámci  krajů  až  čtvrté  místo  odspoda.  Dle  mezinárodních  standardů  relace  mezi  průměrnou  penzí a   průměrnou  mzdou  dosahovala  v ČR  v roce  2017  jen 40  %.  Pro  zajímavost,  v roce 1989 to bylo 50,4 % a v  roce 2000 to bylo 44,2 %. Dochází tedy k trvalému zhoršování životní úrovně seniorů v České  republice.  Nejnižší  penze do  8000 Kč  pobírá  v Česku 82   842 lidí, do 13 000  Kč to je 1   032    343    osob a ty nejvyšší pobírá 641 224 osob. Penze okolo  životního  minima,  tedy 3410 Kč, pobíralo 7375 osob. Co je alarmující, že na průměrnou penzi nedosahuje 950 080 důchodců, to je více než 52 % seniorů. Musím konstatovat, že se neustále  rozšiřují  nůžky  mezi důchody a průměrnou mzdou a  životní úroveň seniorů se nezvyšuje, naopak.

Vláda v půlce března schválila, že by od ledna 2019 měly stoupnout důchody seniorům nad 85 let o tisíc korun měsíčně. Je to pro Radu seniorů dostatečné?

Každé  zvýšení  je  dobré, i  když  je  nedostatečné.  Více než  11  %  seniorů  je  v pásmu chudoby, jen tak tak zaplatí nájem, léky a na stravu jim zbývá velmi málo. Přitom stát vydává miliardové částky lidem,  kteří  nechtějí  pracovat,  berou  nehorázné  dávky a  podobně. Každopádně částka  tisíc  korun  pro  nejstarší občany  je  dobrým  počinem vlády.

Nebojíte se, že jde jen o nesplnitelný slib vzhledem ke kritice ekonomů nebo i Hospodářské komory, že ty peníze na růst penzí stát prostě nemá?

Nebojím.  Neustálá  slova, že je málo peněz, jsou zavádějící. Jen neziskovky odeberou z  rozpočtu veliké peníze. Stačí si najít na veřejných zdrojích, kolik a za co dostávají miliony. Já jsem jich napočítal 130. Kdo v nich pracuje, jaké mají platy a podobně… to je neuvěřitelné. O dávkách jsem už mluvil. Vše stojí naprosto nesmyslně  vynaložené  miliardy ročně. Je jen zapotřebí dobře vše promyslet, a na důchody bude dost peněz. Nechci tím opomenout  nutnost  konečně připravit smysluplnou důchodovou reformu. Mluví se o ní několik let, a stále nic.

Co říkáte na to, že zhruba 88 tisíc českých seniorů má uvalenou exekuci na důchod? Jen za posledních 10 let se toto číslo zdvojnásobilo. Může jim rada seniorů nějak pomoci?

To je další velký problém, který  jsme  začali  řešit.  Proběhlo  první  jednání  v Mostě v této otázce pod záštitou Ministerstva  práce  a sociálních  věcí.  Bohužel  také  nutno říct, že by si senioři měli uvědomit a umět si spočítat, zda mají na to, splácet dluh, který si vezmou. Víme o tom, že  mnozí  si  půjčku  vzali  pro své děti, které jim slíbily dluh splácet.  Pak  třeba  přijdou o  práci  a pro  seniory  nastane  problém.  Spojili  jsme  se s  agenturou  „Česká  asociace povinných“,  která  se  problematikou  exekucí  zabývá  a je v  mnoha  otázkách  týkajících se  exekucí  seniorům  připravena pomoci.

Jaké jsou plány Krajské rady seniorů Ústeckého kraje v letošním roce?

Krajská  rada  se  i v  letošním  roce  aktivně  zúčastní sportovních  her  v Litvínově a  celorepublikových her v červenci v Olomouci. Opět proběhne  soutěž  o nejaktivnější klub seniorů kraje. Samozřejmě  bude  pokračovat  pomoc klubům  ve  všech  oblastech života.

Co Krajskou radu seniorů nejvíc pálí?

Bohužel, čím dál víc se začíná  projevovat  roztříštěnost seniorského  hnutí  na  všech úrovních.  Osobně  si  to  nedovedu  vysvětlit,  zřejmě  to je  následek  politické  situace v  republice,  kdy  každý  válčí s každým.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*