Na návštěvu v domovech potřebujete test a respirátor

ilustr. foto
  •  

Začátkem prosince se obnovily návštěvy v domovech pro seniory. Návštěvníci se musí prokázat negativním testem na covid-19, jen někde mohou absolvovat antigenní test na místě, nebo musí doložit, že v posledních 90 dnech nákazu prodělali. Zároveň po celou dobu návštěvy musí mít nasazený respirátor.

Ministerstvo práce a sociálních věcí předpokládalo, že domovy seniorů budou návštěvníky na koronavirus samy testovat. Nakonec od toho po nátlaku krajů upustilo. Podle vedoucí odboru sociálních věcí kraje Petry Lafkové to vláda domovům nakonec nenařídila, protože nyní začíná plošné testování občanů, které bude bezplatné. „Takže se už ani nepředpokládá, že by domovům byla povinnost očkovat návštěvníky uložená,“ uvádí.

Krajům nejvíc vadilo, že domovy nemají dost personálu, který by mohly na testování návštěv uvolnit. Například ústecký domov v Orlické nebo domov v Kadani návštěvy netestují. „Testování návštěvníků na místě bohužel nejsou z personálních důvodů proveditelná,“ řekla ředitelka kadaňského domova seniorů Lenka Raadová. Dodala, že v domově zřídili bezkontaktní potkávácí zónu, kde návštěvy probíhají. Naopak testování na místě nabízí chomutovský domov pro seniory Písečná. Denně od 13:00 do 14:00 ho-din jsou v domově schopni otestovat zhruba dvacet návštěvníků.

Ředitelé domovů pro seniory se shodují v tom, že adventní doba je pro seniory v domovech zvlášť náročná. Chybí jim především blízkost rodiny, kterou úplně nedokáží nahradit ani sebedokonalejší spojení pomocí tabletů či telefonů.

Chystáte-li se na návštěvu, je dobré sledovat webové stránky domovů, na návštěvu se předem objednat a informovat se o možnostech testování přímo v zařízení.

Na podzim se podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb nakazilo v Česku 12 tisíc obyvatel domovů pro seniorů. Celkem jich v nich pobývá zhruba 65 tisíc. Od poloviny listopadu měly domovy povinnost klienty testovat antigenními testy. Vrchol epidemie byl v těchto zařízeních kolem poloviny listopadu, kdy bylo nakažených asi 5 000 klientů a 3 000 zaměstnanců. Mnohá zařízení kvůli nedostat-ku personálu musela povolat dobrovolníky nebo vojáky. V současné době je nemocných asi 3 500 klientů a zhruba 2000 zaměstnanců.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*