Na místo v domově si počkáte, i když ne dlouho

  •  

Dostat místo v domově pro seniory není v Ústeckém kraji většinou záležitost dnů nebo týdnů. I když podle některých ředitelů jsou i případy, kdy je žádost klienta takto rychle vyřízená. Záleží nejen na pořadníku, ale i mnoha aspektech, které je nutné při žádosti jednotlivého seniora posuzovat.

Vedení domovů v Ústeckém kraji odhaduje čekací lhůtu od tří měsíců do jednoho roku. Někdy i déle. Obecně ale platí, že volná místa v domovech pro seniory nejsou. Jejich ředitelé shodně tvrdí, že kapacita je plně obsazená. Přijmout někoho nového tedy mohou jen v případě, že se nějaké místo uvolní. Kdy se tak stane, ale nikdo neví. „Máme v pořadníku kolem 300 zájemců. Odhadnout dobu čekání na jedno místo je velmi obtížné,“ vysvětlila například ředitelka Centra sociálních služeb Děčín Jana Skalková.

Velmi záleží na zdravotním stavu a sociálních poměrech žadatele. Když je vážně nemocný, potřebuje trvalou péči, kterou mu nejsou schopní zajistit poskytovatelé terénních služeb, a nemá ani nikoho blízkého, dostává přednost. Záleží ale i na době, kdy senioři žádost o přijetí podali. Často to dělají v předstihu, aby si zajistili výhodné místo. Činí tak i v případě, že aktuálně do domova  nechtějí, protože jsou schopni se o sebe postarat. „Často potom žadatele obvoláváme, zda na uvolněné místo chtějí nastoupit, nebo ještě ne,“ uvedl ředitel DS Krásné Březno Jaroslav Marek.

Navíc ne každé lůžko je pro daného seniora vhodné. V některých domovech je část nebo i většina lůžek určena pro klienty se zvláštním režimem. Většinou jde o lidi, kteří trpí demencemi nebo Alzheimerovou chorobou, a vyžadující tedy specializovanou péči. Jindy může být volné místo v pokoji, který není vhodný pro imobilní klienty. Například farní charita v Litoměřicích používá pro umístění klientů speciální bodový formulář, který lze najít na internetových stránkách domova.

Zřizovatelé domovů pro seniory do nich v posledních letech investují nemalé částky. Snaží se tam vylepšit prostředí a přizpůsobit ho moderním trendům pro seniory. Do některých zařízení se bude investovat i v letošním roce. Ústecký kraj dal peníze třeba na rekonstrukci ubytovacího pavilonu DS Šluknov. „Rádi bychom udělali rekonstrukci výtahu ubytovacího pavilonu a máme v  dlouhodobém plánu i investici do ubytovacího pavilonu v Krásné Lípě,“ uvedla ředitelka Dagmar Hluchá.

Ve Velkém Březně na Ústecku by ředitel Tomáš Kříž rád získal peníze na vybudování protipovodňové stěny. Má projekt na na stěnu, která by domov chránila proti padesátileté vodě. Stojí totiž
blízko Labe a v minulých letech býval zaplavený. „Doufám, že získáme podporu. V případě povodní bychom klienty stejně museli stěhovat, ale jen na několik dní. Stěna by chránila majetek a klienti
by nemuseli dlouhé měsíce čekat, až budou hotové opravy,“ vysvětlil.

V Žatci vedení domova plánuje opravu fasády, výměnu oken a úpravu vnitřních prostor. V Litoměřicích zase potřebují vyměnit elektrospotřebiče v kuchyni, protože jim pomalu končí životnost. Ředitelé ale dělají i menší investice, například nakupují moderní lůžka, která klientům poskytují. V Bystřanech na Teplicku chtějí nový evakuační výtah a udělat přístup do smyslové zahrady. V Roudnici nad Labem by se senioři měli dočkat zahradního altánu pro letní aktivity, zahradu chce upravit i ředitel v Krásném Březně.

Ceny za pobyt v některých domovech seniorů v Ústeckém kraji
Děčínsko
Centrum soc. služeb Děčín: 1lůžkový: 190 Kč, 2lůžkový: 180 Kč (za den bez stravy)
DS Šluknov a Krásná Lípa: 1lůžkový: 9.610 Kč, 2lůžkový: 9.300 Kč (za měsíc se strav.)
Chomutovsko
DS Kadaň: 1lůžkový: 9.720–10.440 Kč, 2lůžkový: 8.720–8.940 Kč (za měsíc se stravou)
DS Písečná: 1lůžkový: 9.600 Kč, 2lůžkový: 8.400 Kč (za měsíc se stravou)
Litoměřicko
Domov na Dómském pahorku: 1lůžkový: 210 Kč, 2lůžkový: 190 Kč (za den bez stravy)
DD Roudnice n. L.: 1lůžkový: 200 Kč, 2lůžkový: 185–190 Kč (za den bez stravy)
Lounsko
DS U Pramene: 1lůžkový: 9.248 Kč, 2lůžkový: 8.639 Kč (za měsíc se stravou)
DS Žatec: 1lůžkový: 160–173 Kč, 2lůžkový: 160–163 Kč (za den bez stravy)
Mostecko
DSS Litvínov: 1lůžkový: 5.400 Kč, 2lůžkový: 4.500 Kč (za měsíc bez stravy)
DS Barvířská: 1lůžkový: 8.877 Kč, 2lůžkový: 8.725 Kč (za měsíc se stravou)
Teplicko
DD Bystřany: 1lůžkový: 4.350–4.400 Kč, 2lůžkový: 3.840–3.890 Kč (za měsíc bez stravy)
Podkrušnohorské DSS: 1lůžkový: 190 Kč, 2lůžkový: 170 Kč (za den bez stravy)
Ústecko
DS Dobětice: 1lůžkový: 186–200 Kč, 2lůžkový: 166–175 Kč (za den bez stravy)
DS Krásné Březno: 1lůžkový: 10.200 Kč, 2lůžkový: 9.600 Kč (za měsíc se stravou)
DS Velké Březno: 1lůžkový: nemají, 2lůžkový: 9.900–10.850 Kč (za měsíc se stravou