Listopad a Krušnohorské Vánoce v Litvínově

  •  

Fenomén továrny Heller & Schiller – Historie výroby hraček HUSCH v Horním Litvínově. Firma Viktora Hellera a Ernsta Schillera začala jako jedna z prvních v Československu vyrábět mechanické vláčky a autíčka na pérový pohon.

Výroba  hraček  začala  již v  roce  1925  a pokračovala  až do roku 1938, kdy majitelé židovského původu museli odejít  z    vedení  firmy.  Na  výstavě jsou k vidění nejen hračky z  plechu, ale i ze dřeva, poprvé jsou vystaveny hračky z období pokračující výroby v letech 1938-1945  pod  vedením  německé firmy Kurt Schmidt&Co.V expozici nechybí funkční elektrifikované kolejiště sestavené z     plechových železničních hraček  značky  HUSCH  a diorámata  s hračkami  HUSCH představující  historické  události  z dějin  Československa.

V zámku lze také zhlédnout Sochy Stanislava Hanzíka. Vystavené jsou busty známých herců: R. Hrušínského, V. Brodského, J. Kemra, S. Neumanna nebo oceněná díla v zahraničí Svářeč, B. Hrabal. Výstavu doplňují fotografie Josefa Sudka. Další  instalací  je  Bikiny  Klub  od Veroniky  Psotkové.  Jedná  se o  drátěné plastiky umístěné na nádvoří zámku. Tvoří otevřený „dialog“ šesti ženských postav v  nadživotní velikosti, různých typů. Výstava Vánoce a velikonoce po celý rok nabízí inspiraci na tradiční i zcela netradiční vánoční a velikonoční výzdobu.

V zámku Valdštejnů lze vidět  Grafická  díla  akademického  malíře  Bohdana  Kopeckého,  která  jsou  vystaven a  v  jeho bývalém ateliéru. Nově můžete zhlédnout dvě nové výstavy, a to od 8. listopadu Krušné  hory  objektivem  českých a  německých  fotografů  a od 15.  prosince  Krajka  tradičně i netradičně. Dne 27. listopadu v  Litvínově rozsvítí strom obří loutka  Mikuláše.  Nebudou chybět  čerti  na  koních,  ohně ani  jarmark.  Těšit  se  můžete 3. prosince také na vánoční trhy s    živým betlémem. A jako každý rok se i letos město Litvínov  rozloučí  se  starým  rokem  rodinným  silvestrem  na náměstí. Nebude chybět ohnivá show a ohňostroj.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*