Jedeme v tom společně, jedeme do Paříže

  •  

V Městské správě sociálních služeb v Mostě –  příspěvkové organizaci v Mostě,  konkrétně v Domově pro seniory Jiřího Wolkera 404, jsme odstartovali  celorepublikový projekt na podporu aktivizace klientů domovů pro seniory z celé České republiky  a Slovenska „Jedeme v tom společně“.

Projekt vyhlásil  Domov pro seniory Vrbno pod Pradědem. Do letošního ročníku bylo přihlášeno 53 domovů pro seniory a zařízení sociálních služeb z  celé  České republiky a dvě zařízení ze Slovenska.  Do této akce  se s očekáváním zapojili i senioři MSSS v Mostě  – p. o. a to konkrétně Domova pro seniory Jiřího Wolkera.

Smyslem celého projektu je motivovat seniory k pohybu. V tomto případě jde o jízdu na šlapadle či rotopedu. Každý přihlášený domov má mít na pomyslné mapě závodu nastavenou trasu se stejným startem a cílem. Startuje se hypoteticky na Pradědu, cíl je v Paříži. Trasa je dlouhá 2000 km.  Ujeté kilometry se každý den  za celý domov sčítají. Soutěžit se může pouze od pondělí do pátku ve stanovenou dobu a pravidla určují čas dvě hodiny denně, aby byly podmínky pro všechny stejné.  Našlapané hodnoty se každý den hlásí na dispečink, který je samozřejmě v Domově důchodců ve  Vrbně pod Pradědem.

Záštitu nad projektem převzala manželka prezidenta České republiky  paní Ivana Zemanová, dále 1. místopředseda vlády a ministr financí Ing. Andrej Babiš, Europoslanec za KDU –ČSL Tomáš Zdechovský a další subjekty Propagaci zabezpečila  Česká televize – pořad Dobré ráno, lokální zpravodajství, deníky, dále MF Dnes a Český rozhlas Ostrava.

Za MSSS v Mostě – p. o. startovali tito uživatelé:

Hana Laudová, Jiří Vnouček, Eva Hochhäuserová, Jiřina Hasenöhrlová, Jiřina Řezáčová, Irena Štěpánková, jako dobrovolník jel Walter Jančich, syn jedné z uživatelek našeho zařízení.  Tito senioři jezdili dennodenně, ale k potřebnému počtu kilometrů nám přispěli i svou troškou do mlýna paní Františka Chloubová, Stanislav Drahozal, Blanka Šelerová a Gertruda Bauerová. Všem moc děkujeme za vzornou reprezentaci a dosažené výsledky.

Po dojetí naplánovaných 2000 kilometrů  se poslední den dojíždělo 50 kilometrů na rychlost a čas. Zapojeny u nás byly všechny čtyři rotopedy, na kterých se střídalo našich 6 uživatelů. – To byli ti, kteří vydrželi šlapat celé dva měsíce.   Odstartováno bylo v 9:40 hodin a naši soutěžící tuto vzdálenost dojeli za 25 minut.  To bylo slávy a radosti.

Podpořit naše soutěžící přijela náměstkyně primátora Ing. Markéta Stará a na kole a v cyklistickém dresu i náš pan ředitel Ing. Martin Strakoš.  Dále v průběhu jízdy přiletěly čarodějnice z penzionu Albrechtická.  Po celou dobu jízdy všichni přihlížející hlasitě fandili a podporovali naše soutěžící.    Pro všechny bylo připraveno slavnostní pohoštění a pitný režim. Na závěr si všichni přítomní slavnostně připili nealkoholickým sektem.  Pro všechny soutěžící byla připravena odměna ve formě dárku, který věnoval Magistrát města Mostu, dále ředitelství Městské správy sociálních služeb v Mostě – příspěvková organizace.

Vyhodnocení celého dvouměsíčního cykloklání proběhlo 4. května 2017 formou internetového přenosu a výsledky byly následující:

V celkovém pořadí se senioři MSSS v Mostě – p. o. z Domova pro seniory, ul. Jiřího Wolkera umístili na 5. místě  z 52 domovů z celé České a Slovenské republiky.

Děkujeme všem našim reprezentantům za vynikající výsledky a blahopřejeme za nádherné výkony.

Celá soutěž ale nebyla jen o výkonech a výsledcích, ale během akce vzniklo mnoho nádherných přátelství a účastníci zažili velké množství příjemně prožitých společných chvil.

 

Helena Houšková a Hana Kelíšková,  MSSS v Mostě – p. o.