Hrad Kyšperk u Krupky se již tuto sobotu vrátí do středověku

  •  

Na střelbu z luku, tkaní či barvení látek, karetkování, práci ševce, pálení keramiky, práci s kovem a mnohé další se mohou těšit návštěvníci, kteří tuto sobotu navštíví zříceninu hradu Kyšperk nad Krupkou. Do středověku se celý hrad 17. června vrátí díky akci „Řemesla a rytíři v Krupce – živá historie na hradě Kyšperk“.

„Díky dobrovolníkům a nadšencům pro středověkou historii z Krupky i ze vzdálených míst České republiky se nám podařilo připravit celodenní program pro děti i jejich rodiče, během kterého se dozví mnohé z tajů života jak rytířů, tak i obyčejných lidí“, přiblížil celou akci Jan Růžička z Krupky, místní patriot, který zaštiťuje připravený program i tým organizátorů. O několik století zpět se tak mohou vrátit všichni, kteří Kyšperk navštíví od 9 do 18 hodin. „Program ladíme již několik měsíců, a také hrad bylo třeba pro návštěvníky připravit, především pak upravit přístupovou cestu k hradu i nádvoří od náletových dřevin. Máme za sebou několik dobrovolnických brigád, které jsme pořádali v průběhu celého jara“, doplnil k přípravě nadcházející soboty Jan Růžička s tím, že se žádné vstupné vybírat nebude. Celodenní sobotní program tak bude po středověku chtivé návštěvníky úplně zdarma.

Pro případné mimo krupské návštěvníky organizátoři připomínají, že hrad se nachází nad místní krupskou částí Unčín s tím, že parkovat svá vozidla je třeba v přilehlých ulicích pod lesem nebo na parkovištích v ulici Revoluční, protože u přístupové cesty na hrad se žádné velké parkoviště nenachází. „Snad nenastanou žádné velké dopravní komplikace a případně již nyní prosíme obyvatele přilehlých ulic o shovívavost se zaparkovanými vozidly“, žádá obyvatele dotčených míst Jan Růžička.

Rostislav Kadlec, Krupka