Ano. Seniorky mosteckého KS č. 2 ( doplněny několika muži ) si vyjely koncem října na celodenní výlet do Žatce a Chýše.
V Žatci se vydaly na komentovanou prohlídku centrem královského města, které má tisíciletou písemně doloženou historii, v níž dominantní roli hraje chmel, který se na Žatecku pěstuje. Zajímavá dopolední procházka liduprázdným městem, neboť pršelo, jen se lilo, byla zakončena seznámením s turistickým areálem Chrámu Chmele a Piva, zhlédnutím odbíjení unikátního Chmelového orloje ( jeden ze tří funkčních orlojů v ČR ) a ochutnávkou piva místního pivovaru.
Zámek Chýše se stal cílem odpolední části výletu. Současná podoba celého zámku je dílem rodin Lažanských, která sídlo zrekonstruovala do původní novogotické podoby z roku 1858. Majitelé, manželé Lažanští, nás provedli svým zámkem, všemi otevřenými expozicemi, včetně pokoje K. Čapka, který v roce 1917 působil v Chýši coby domácí učitel malého syna Lažanských. Barokní etapu zámku dodnes připomíná nástěnná stropní malba v jednom ze salónů nejvýznamnějšího českého barokního malíře Petra Brandla.
Mnohé seniorky ocenily práci manželů Lažanských, neboť zámek sloužil v minulém režimu mosteckým dětem jako škola v přírodě, ony zde pracovaly a mohly tak porovnat všechny změny. Závěrečnou tečkou prohlídky zámeckého areálu byla exkurze v panském pivovaru, v kterém byla v roce 2016 po 74 letech obnovena výroba zámeckého piva.
Výborný oběd opět s ochutnávkou piva v tradiční pivní restauraci zakončil celý výlet. Většina žen vezla domů svým partnerům dárek. Jaký? Pochopitelně láhev zlatého moku – chýšského piva dle staročeského receptu. Poděkování patří pí Vonáškové, která zájezd připravila a KRS Ústeckého kraje a Magistrátu města Most za finanční pomoc .
L. Blumenthalová Most KS č.2