Důchody se zvýší o 475 Kč

  •  

Průměrný měsíční  důchod  vzroste  od  ledna příštího roku o 475 korun. Nařízení o valorizaci schválila vláda.  Růst  odráží  zvyšování cen i  mezd v zemi. Rada seniorů s   přidáním spokojena není. Podle ní je navýšení nedostatečné a nůžky  mezi  penzemi a  mzdami se budou dál rozevírat. Seniorská organizace žádá pro  příští  rok  mimořádnou valorizaci.

Pevná  část  důchodu,  která je pro všechny stejná, vzroste z  2550  na  2700  korun.  Procentní díl penze, který se stanovuje  podle  odpracovaných let  a odvedených  částek,  se upraví o 3,5 procenta. Stejně, tedy o 3,5 procenta,  se zvednou příplatky k penzi pro odbojáře a pozůstalé po nich. Návrh nařízení připravilo ministerstvo práce.

„Jsem ráda, že se nám podařilo prosadit změny v zákoně tak, že díky tomu teď každoročně  porostou  důchody výrazněji. Důchodci si takové navýšení  bezesporu  zaslouží. Kdyby  tato  vláda  opakovaně neměnila  pravidla  valorizace, průměrný důchod by se zvýšil o  pouhých 234 korun,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Výdaje na valorizaci budou v  roce 2018 činit 16,6 miliardy korun.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*