Důchody se v roce 2022 zřejmě zvýší dvakrát

  •  

Senioři si v příštím roce polepší, a to ne jen jednou. Čekat by je měla hned dvojnásobná valorizace. Přidáno dostanou jak na začátku roku, tak kvůli vysoké inflaci nejspíš ještě v létě. Ta pravidelná přijde na začátku roku 2022. Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od 1. ledna zvednou všem příjemcům minimálně o 650 korun. Další přidání pak bude záviset na výši jejich důchodu. Všechny vyplácené důchody se podle zákonné valorizace od 1. ledna tak zvýší v průměru o 805 korun.

Důchody se skládají ze dvou částí. Solidární pevná část je pro všechny stejná a má odpovídat desetině průměrné mzdy. Letos činí 3550 korun. Od ledna se zvýší každému o 350 korun na 3900 korun. Zásluhový procentní díl penze se stanovuje podle odvodů a odpracovaných let.

Podle tiskové mluvčí České správy sociální zabezpečení Jitky Drmolové základní výměry důchodů vzrostou o 350 korun na 3 900 korun měsíčně, procentní výměry všech druhů důchodů vzrostou o 1,3 procenta jejich výše, procentní výměry všech druhů důchodů vzrostou o dodatečnou částku 300 korun. V případě nároku na více důchodů se tato částka přičte pouze jednou.

Další mimořádné zvýšení penzí by mohli důchodci dostat v létě. Zákon o důchodovém pojištění totiž počítá s mimořádnou valorizací v případě, že inflace počítaná Českým statistickým úřadem přesáhne pětiprocentní hranici.

„Pokud růst cen přesáhne pět procent podle předpokladů, pak budou důchody poprvé zvýšeny v červnu,“ upřesňuje Drmolová s tím, že zvýšení se týká všech důchodů – starobních, invalidních i pozůstalostních. „U průměrného starobního důchodu, který bude v lednu po valorizaci činit přibližně 16 274 korun, by mimořádná valorizace průměrného důchodu činila přibližně 670 korun,“ uzavírá Jitka Drmolová.