Domovy seniorů čeká testování. Využijí se antigenní testy

ilustr. foto
  •  

Obyvatelé domovů pro seniory se začnou testovat. Minulý týden to schválila vláda. Tento týden vláda rozhodla i o testování zaměstnanců. Povinné testování se bude týkat i domovů pro osoby se zdravotním postižením a podobných zařízení.

Podle vedení domovů pro seniory je to dobrý počin, ale mělo to přijít už o měsíc dříve a měly se zajistit spolehlivější testy. Testovat se bude za pomoci takzvaných antigenních testů. Ty jsou oproti PCR metodě levnější a rychlejší, ale méně spolehlivé. Rozdíl je v rychlosti. U PCR trvá získání výsledku asi čtyři hodiny, u antigenních testů maximálně třicet minut.

„Spolehlivost testu je 70 % a to je málo. Navíc se testování musí po každých sedmi dnech znovu opakovat a to někteří klienti neprožívají úplně dobře. Třeba pro klienty s demencí to může být až traumatické,“ vysvětluje ředitelka kadaňského domova pro seniory Lenka Raadová.

Domovy pro seniory navíc musí klienty testovat samy. „Staráme se o covid pozitivní pacienty v karanténě a teď je ještě budeme testovat. Personál je už tak dost oslabený a ještě jednou týdně testovat, to je na hranici možností. Měly by jezdit testovat třeba vojenské sanitky a ne to nechávat na personálu,“ říká dále ředitelka kadaňského domova.

Stejně jako u PCR metody, která se používá k odběru nyní, se získává vzorek ke kultivaci výtěrem z nosohltanu.

„Slyšela jsem o testech ze slin, které jednak není tak náročné na provedení. Žádný výtěr z nosu, čili ne takový psychický nápor. A také jsou prý s 90 % spolehlivostí.“

Testování klientů i zaměstnanců sociálních zařízení mělo spustit mezi 4. a 9. listopadem. Všichni zaměstnanci pak budou muset nosit respirátory třídy FFP2, které budou uvolněné ze státních hmotných rezerv.

„Velká část skrytě pozitivních může být mezi zaměstnanci, ti se zatím ještě testovat nemají, asi až za 14 dní. To je pozdě,“ uzavírá Lenka Raadová.