Café Nobel uloví skvosty hvězdné oblohy

Foto: Petr Horálek
  •  

Teplickou hvězdárnu navštíví první český fotoambasador Evropské jižní observatoře v Chile a světově uznávaný astrofotograf Petr Horálek. V rámci cyklu „přátelských setkání s vědou“ Café Nobel bude 20. dubna povídat především o tom, jak se loví skvosty hvězdné oblohy.

Jaké „skvosty“ má na mysli? „Není to jen Mléčná dráha, kterou si dnes v plné kráse mnozí ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy,

s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit,“ říká Petr Horálek. V rámci své přednášky, prokládané autentickými fotografiemi, vám poví, proč cestovat za hvězdami na Kanárské ostrovy, do Chile nebo Tichomoří, a prozradí vám, že na nebi se odehrávají některé úkazy, které nejsou dodnes spolehlivě vysvětleny, protože se je podařilo spatřit až s rozvojem fotografické techniky
v místech s tmavou oblohou. Se stále narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a také výzkum.

Petr Horálek pracoval v Astronomickém ústavu AV ČR a na hvězdárně  v Úpici. Jeho vášní vždy bylo pozorování a fotografování výjimečných úkazů – hlavně zatmění, za nimiž cestuje po celém světě. Po svém nedávném návratu z delšího pobytu na Novém Zélandu a v Tichomoří se „na volné noze“ věnuje popularizaci astronomie a astrofotografii. Jeho snímky se dočkaly řady ocenění. Osm fotografií dokonce vybrala NASA jako prestižní Astronomický snímek dne. Od roku 2015 působí jako fotoambasador Evropské jižní observatoře (ESO)  v Chile. Napsal dvě knihy – Tajemná  zatmění a Dobytí jižního hvězdnatého ráje.

Café Nobel, které začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v 18:00  h, bude v těchto prostorách na dlouhou dobu poslední. Během velké rekonstrukce hvězdárny, která potrvá déle než rok, se budeme scházet v teplickém planetáriu.

Místa na přednášku si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz. Partnery Café Nobel jsou Česká spořitelna, nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.

UJEP Ústí nad Labem