Café Nobel: Tvoříme s pravěkými lidmi

Archeoložka Veronika Puhačová v replice pravěkého oděvu. Kredit © Jana Lohniská.
  •  

Myslíte si, že pravěké technologie byly skutečně primitivní? Z omylu se vás pokusí vyvést archeoložka Mgr. Veronika Puhačová z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech. Ve čtvrtek 12. října vám v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe představí různé podoby tzv. experimentální archeologie.

Tato metoda má za sebou více než stoletý vývoj a za tu dobu se její podoba několikrát proměnila. Dnes je experimentální archeologie považována za efektivní prostředek ověřování archeologických hypotéz i za skvělý způsob, jak výsledky archeologického bádání prezentovat veřejnosti. „Proniknete-li do archeologických experimentů hlouběji, zjistíte, že je to také cesta sebepoznání, objevování vlastních limitů i kořenů naší existence,“ dodává Veronika Puhačová.

„Během přednášky si mimo jiné ukážeme různé možnosti využití metody experimentální archeologie a na konci nebude chybět ani možnost praktického vyzkoušení několika prastarých dovedností,“ zve koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský. Přednáška je zároveň součástí programu Mezinárodního dne archeologie v České republice (viz jeho web denarcheologie.cz).

Veronika Puhačová pracovala v Národním muzeu jako muzejní pedagožka projektu Archeologie na dosah. Nyní působí na obdobné pozici v Ústavu archeologické památkové péče středních Čech, kde vede popularizační projekt Cesty archeologie. V jeho rámci mj. vytváří, koordinuje a lektoruje dlouhodobé programy pro školy i různorodé tematické akce a workshopy. Edukaci a prezentaci archeologie se věnuje i teoreticky v rámci své disertační práce a ve volnočasovém vzdělávání formou living history.

Přednáška v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne v 18 hodin.
Místa si můžete rezervovat na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

UJEP Ústí nad Labem

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*