20 let Jirkovských seniorek

  •  

Dne 29. dubna 2022 se uskutečnil koncert ženského pěveckého sboru Jirkovské seniorky v jirkovském kulturním domě.  Jako hosté vystoupil pěvecký sbor Ventilky, vedený manželi Lubošem a Marií Hánovými, jejichž vystoupení bylo jako vždy excelentní. Roztomilé bylo vystoupení dalšího našeho hosta, dětského sboru Zvoneček, vedeného Evou Steinbachovou. Radost nám udělali diváci vřelým potleskem, všichni gratulanti v čele se starostkou Jirkova Darinou Kováčovou a všichni milí hosté. Všem touto cestou moc děkujeme za milé gratulace a dary,  které nás nesmírně potěšily.

Něco o naší 20leté činnosti:

Dvaceti let jsme dosáhly už v loňském roce, ale vlivem covidové situace jsme výročí oslavit nemohly. A jak jsme vlastně vznikly? V roce 1999 se ženský komorní sbor, ve kterém zpívá naše sbormistryně Eva Steinbachová, zúčastnil koncertního zájezdu do Slovinska a to na pozvání sboru slovinských důchodců – říkají si krásně – upokojenci. A tak se zrodil nápad,  který byl uskutečněn Evou Steinbachovou a Evou Rovnou, bývalou ředitelkou domova pro seniory v Jirkově, založit právě takovýto sbor i v našem městě. První zkouška se uskutečnila 10. ledna 2001 v Domově pro seniory u Dubu. Přišlo několik žen a tři muži. Ti to ale s námi dlouho nevydrželi, ženy však ano a řady zpěvaček se začaly rozrůstat.  Ze zakládajících členek s námi neuvěřitelných dvacet let dosud zpívají tři: a to paní 87letá Anita Jansová, která je zároveň nestorkou sboru, 82letá  Hana Levá  a 82letá Hela Nápravníková.  V současné době má sbor 24 členek, z nichž šest zpěvaček již přesáhlo neuvěřitelnou hranici osmdesáti let. Přesto jsou neskutečně vitální. Za existence sboru se v jeho řadách vystřídalo přes sto zpěvaček.

Jsme součástí Klubu aktivních seniorů v Jirkově. Po celou dobu nás na klavír doprovází paní učitelka Hana Malá a my ji za to máme moc rády.  Naší činnost pak po celou dobu podporuje   Město Jirkov,  čehož si nesmírně vážíme.

Jedním z prvních našich vystoupení byla zpívaná gratulace sbormistru panu Jaroslavu Cyrusovi na jeho výročním koncertě. Moderátor koncertu, pan Vladimír Bečvář, nás nechtěl ani pustit na jeviště. Určitě se bál, že uděláme nějakou ostudu. Zpívaly jsme tehdy píseň – V dobrém jsme se sešli. To byl náš počin na prknech,  která znamenají svět!

Posláním jirkovských seniorek je rozdávat radost ze zpěvu širokému okolí a ukázat tak ostatním, že zpěv je lékem proti všem starostem. Navštěvujeme pobytová zařízení pro seniory v rámci celého Ústeckého kraje a s nadsázkou říkáme, že si pro sebe hledáme to nejlepší. Většinou zpíváme různé úpravy lidových písní, jako je například Když jsem rozmarýnku trhala,  Na prahu stála,  Ej,  svítilo slunéčko a další.

Naším nejvyšším vyznamenáním bylo v roce  2012 převzetí ocenění na Ministerstvu práce a sociálních věcí v Praze v rámci akce Evropské unie Rok dobrovolníků.

Náš sbor také navázal a udržuje spolupráci s různými sbory v Jirkově, ale i sbory našeho kraje, dokonce i s pražským sborem Retro, který založila a řídí paní Zdena Součková. Několikrát jsme se setkali na různých koncertech.

Od založení sboru je naší sbormistryní skvělá Eva Steinbachová. Právě ona je duší sboru a slovo „aktivní“ ji dokonale vystihuje.  A stihne toho,  tato „seniorka“,  opravdu mnoho.  Byla dlouholetou sbormistyní sboru Slavíček,  Zvoneček,  Jiřičky. Od r.  2001 vede Jirkovské seniorky,  od roku 1998 pořádá přehlídku dětských pěveckých sborů Jirkovská srdíčka. V roce 2012 převzala Cenu Jirky za práci pro město Jirkov.  V roce 2021 jí  Unie českých pěveckých sborů udělila ocenění za přínos kulturnímu životu Ústeckého kraje.  Celý život se věnovala sportu, trénovala děti ve volejbalu, učila na hudební škole a dalším aktivitám.

Na závěr bych uvedla,  že zpěv nám zpestřuje život,  přináší radost a úsměv.  Doufáme,  že tato skutečnost je cítit z našich vystoupení. A proto budeme zpívat,  dokud nám to síly dovolí!

Za Jirkovské seniorky Lydie Kozlíčková

 

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*