Světový den počítačové gramotnosti

Foto: Markéta Baráková
  •  

U příležitosti Světového dne počítačové gramotnosti (2. prosince) ekonomicko-hospodářská pracovnice představuje kurz počítačů, který probíhá již čtvrtým rokem v Domově pro seniory, ul. Barvířská v Mostě. Za tu dobu jím prošlo mezi třiceti až čtyřiceti ,,studenty“.

V současné době se pravidelně setkávám s deseti seniory, a to v týdenních intervalech. I když byli všichni začátečníci a počítač někteří z nich viděli poprvé v životě, musím konstatovat, že jejich snaha a zápal je vždy obrovská. Většina nevěděla, jak počítač funguje a jak se ovládá.

Práce s myší, fungování internetu a pro nás běžné pojmy, jako je složka nebo ,,officy“, byly pro seniory tabu. Dnes se bez problémů orientují na internetu, umí pracovat s fotkami, shlédnou oblíbený film či seriál a v neposlední řadě umí poslat e–mail.

Snažím se, aby je naše setkání hlavně bavilo a aby věci, které probíráme, mohli použít v běžném životě. Je to bezva pocit, když vidíte, jak senioři ve svých znalostech rostou, jak mají radost z každé nové informace.

Všem svým ,,žákům“ děkuji a těším se na další spolupráci.

Markéta Baráková, ekonomicko-hospodářská pracovnice