Štědrý den v ústecké v zoo

  •  

V ústecké zoologické zahradě si slavnostní vánoční atmosféru dne 24. prosince užívají již řadu let společně návštěvníci i zvířecí obyvatelé zoo. „Vánoční nadílku pro zvířata jsme začali poprvé připravovat v roce 2008. Pojali jsme tuto akci jakou dobrou zábavu pro vybrané druhy zvířat, kterým jsme připravili stromky ozdobené ovocem a zeleninou, ale i pochoutky ve vánočně zabalených balíčcích,“ popisuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

„První rok jsme nadělovali orangutanům, medvědům a slonům a na nadílku se přišlo podívat okolo 200 návštěvníků. Během let se nabídka rozšířila na další druhy zvířat, u kterých využíváme tzv. potravního enrichmentu, tedy obohacení života v péči člověka, kdy se krmení podává zajímavým způsobem, v různých úkrytech a schovávačkách, kdy zvířata musejí vynaložit důvtip, energii a námahu. Podstatným způsobem se postupně navyšoval také počet návštěvníků, v loňském roce přišlo přes 2.000 malých a velkých účastníků,“ dodává Věra Vrabcová.

„V letošním roce budeme začínat v 10.00 hodin, a to ve spodní části zoo u tuleňů, kteří během komentovaného krmení dostanou svoji oblíbenou pochoutku charakteristickou pro vánoční čas – rybu J,“ upřesňuje kolegyně Nikola Roštejnská. „Další zastávka bude u pavilonu opic, na své si přijdou makaci a mandrilové, kde vzhledem k jejich počtu musí být počet dárků nejbohatší. Poté se přesuneme do pavilonu exotária s nadílkou pro další druhy primátů – kotuly a chvostany. Ve venkovních výbězích sousedního pavilonu šelem čekají dárky s dobrotami a stylově ozdobené stromky na medvědy malajské, lvy a oblíbené surikaty. Následná prohlídka s nadílkou v horní části zoo bude zahrnovat pekari, zebry, lemury kata a zvířata na Venkovském dvorku. Samotný závěr této akce (cca 12.00 hodin) bude patřit našim slonicím Kale a Delhi, pro které chovatelé připravují vše v odpovídající velikosti – velký stromek i velké krabice, které okamžitě rozšlápnou a šikovnými choboty najdou i tu nejmenší laskominu,“ přibližuje harmonogram akce Nikola Roštejnská.

„Tato akce je hodně oblíbená díky vánoční atmosféře, zpříjemňuje dětem i dospělým čekání na slavnostní večer a Ježíška s dárky. V dřívějších letech ji navštěvovali hlavně tatínkové či prarodiče s dětmi, v poslední době zde vídáme celé rodiny. Řada z nich se u nás setkává se svými známými, takže se dá říci, že se tato akce stává i společenskou záležitostí,“ vysvětluje vedoucí návštěvnického servisu Andrea Balejová. „Zoo je v sobotu 24. prosince otevřena do 14.00 hodin a vstupné je dobrovolné. Otevřeny budou oba vstupy, jak spodní z Drážďanské ulice, tak výjimečně i horní z ulice Výstupní. V provozu bude i horní parkoviště, které pojme cca 40 aut,“ doplňuje na závěr.

Zoo Ústí nad Labem