
Megalomanské prodejní akce, na kterých šmejdi agresivně seniorům vnucovali předražené hrnce a deky, jsou minulostí. Podvodníci přesedlali na mnohem sofistikovanější metody, kter je mnohem složitější odhalit. Vydávají se za policisty, bankovní úředníky, zásilkové služby a jejich jediným cílem je svou oběť obrat o úspory.
Pustil do bytu falešného policistu
O bezmála milion a půl korun přišel osmdesátiletý senior z Chomutova, když k sobě domů pustil muže, který měl na sobě uniformu, která připomínala policejní. Podle policejní mluvčí Miroslavy Glogovské muž seniorovi ukradl trezor, ve kterém bylo 1,3 milionu korun, několik tisíc eur, zlato a další věci. „Pomocí vymyšleného důvodu se vetřel přímo do bytu seniora, jehož přesvědčil, že je policistou. Poté s ním diskutoval a pak využil jeho nepozornosti, sebral trezor se zmíněnými věcmi a urychleně byt opustil,“ popsala mluvčí s tím, že pachatele policie už vypátrala a našla i trezor, který byl vypáčený a prázdný.
Podvody se dějí ale i po telefonu. Jedním z typických případů poslední doby je podle policejní mluvčí Pavly Kofrové oznámení šestasedmdesátileté ženy z Litoměřicka o tom, že její účet byl napaden podvodníkem. „Žena byla telefonicky kontaktována neznámým mužem, který jí pod zástěrkou napadení jejího bankovního účtu přiměl odeslat peníze takzvaně do bezpečí,“ popisuje událost policejní mluvčí s tím, že seniorka mu uvěřila a zadala ve svém bankovním účtu pět příkazů, na základě kterých jí z účtu odešlo bezmála 100 tisíc korun.
Mámí peníze po telefonu, v sms i v e-mailech
Pozor si musíte dávat i při prodeji zboží přes různé internetové bazary nebo během komunikace v online seznamce. Varovat by vás mělo, když vám kupující pošle odkaz na, který máte kliknout a vyplnit údaje o své platební kartě, přihlašovací informace ke svému internetovému bankovnictví.
„Při prodeji věcí a očekávané platby za ně, poskytněte zájemci jen číslo svého účtu. Hlavně se nepřihlašujte do internetového bankovnictví přes zasílané odkazy a ani v nich nevyplňujte údaje z platební karty,“ varuje policejní mluvčí.
I láska přes internet, při které chce neznámý člověk desítky tisíc korun, přičemž sám tvrdí, že je milionář, je na první pohled podezřelá. Nikdy nevíte, kdo sedí na druhé straně, za monitorem počítače či displejem mobilního telefonu.
Na podvodné investice lákají známé tváře
Podvodníci také zneužívají známých tváří, jako je prezident Petr Pavel nebo expremiér Andrej Babiš, k tomu, aby vylákali z lidí peníze na rádoby výhodné investice. Princip podvodu spočívá v tom, že člověk klikne na reklamu a na webu, který se na první pohled snaží tvářit jako seriózní článek, vyplní své údaje výměnou za podrobnosti o údajné investici. Místo výdělku, z něj podvodníci tak vytáhnou osobní údaje či peníze. Často vás může varovat špatná adresa v horní liště internetového prohlížeče.
POZOR!
- Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu, a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
- Mějte na mysli, že žádná z bankovních institucí klientům netelefonuje, ale vždy vše řeší na pobočce. Jakýkoliv takovýto telefonát je tak vždy podvodný a pachatelé zneužívají důvěřivosti a strachu ke svému obohacení.
- Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.
- Nikdy nepředávejte své citlivé osobní údaje, čísla účtů a platebních karet někomu cizímu a v žádném případě nevkládejte své úspory do podobných zařízení, jako jsou bitcoinmaty.
- Důležitá telefonní čísla, jako je policie, lékař, hasiči mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc. Pokud si nejste jistí, neváhejte a zavolejte na linku 158.