Seniorfest: Zaostřeno na kyberprostor

  •  

V neděli 19. června probíhal na litoměřickém výstavišti první ročník naučně zábavného festivalu s názvem Seniorfest určeného především osobám staršího věku. Formou zábavy a praktických ukázek jim byly předávány informace důležité pro jejich věkovou kategorii.

Na společném stanovišti Policie ČR, města Litoměřice a Městské policie Litoměřice se senioři mohli dozvědět informace o rizicích, které jim přináší dnešní doba prostřednictvím internetu, mobilních telefonů a dalších komunikačních technologií. Také mohli návštěvníci z řad seniorů shlédnout preventivní film zaměřený na tuto problematiku. A vyslechnout si preventivní informace jak se vyhnout nástrahám spojeným s využíváním kyberprostoru. Byli seznámeni s nejčastějšími legendami ze současné doby, které využívají podvodníci k získání peněz.

Velmi častou legendou poslední doby je právě „falešný bankéř“, který svou oběť kontaktuje s legendou napadení jejího bankovního účtu. Následně na oběť naléhá, že je potřeba co nejrychleji převést finanční prostředky na tzv. bezpečný účet, s čímž bude samozřejmě nápomocen. Poté následují kroky, které mohou poškozeného připravit o veškeré úspory.

Vzhledem k tomu, že na středu 15. června připadl letos Evropský den proti vloupání, varování se týkalo i rizik spojených s vloupáním do obydlí. V letošním roce, v období od 1. 1. do 31. 5., policisté v rámci Ústeckého kraje zaregistrovali 67 vloupání do rekreačních objektů. V loňském roce za stejné období evidujeme 49 případů. U vloupání do bytů a rodinných domů bylo letos za prvních pět měsíců oznámeno 141 případů, loni 109.

Již evidované případy ukazují, že nejčastější cestou pachatele při vloupání do obydlí jsou vstupní dveře, balkonové dveře nebo okna, které nejsou často majiteli řádně zabezpečeny. Pachatelé navíc postupují velmi rychle. Překonání běžných nezamčených dveří trvá do 5 sekund, u bezpečnostních neuzamčených dveří se čas pohybuje kolem 15 sekund. Přes mikro ventilaci oken se pachatel do bytu či domu dostane přibližně za jednu minutu.

 

Pavla Kofrová, KŘP Ústeckého kraje

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*