Písňovar uvaří sborové pecky

Jirkovský Písňovar 2016; archiv Jirkovského Písňovaru
  •  

První říjnový víkend, proběhne již 11. ročník mezinárodního soutěžního festivalu v oblasti sborové populární hudby JIRKOVSKÝ PÍSŇOVAR. Každoročně ho pořádá Komorní smíšený sbor VENTILKY, pracující pod záštitou ZUŠ Jirkov. Akce si užijete od 6. do 8. října.

„Letos bylo na Písňovar vybráno 18 sborů, z toho jeden zahraniční, konkrétně sbor Poptales z Chemnitz. Mezi zahraniční sbory však můžeme počítat i další dva sbory, které, byť přijedou z Prahy, mají ve svých řadách výlučně zahraniční zpěváky – cizince žijící v Praze,“ říká hlavní organizátor akce dr. Luboš Hána z katedry hudební výchovy PF UJEP.

Celkem však na Písňovaru uslyšíme sborů 23, což čítá na 400 zpěváků. Na pátečním zahajovacím koncertě si posluchači budou moci vyslechnout také pořádající sbor – Komorní smíšený sbor Ventilky (ZUŠ Jirkov), loňského vítěze – sbor Oktet z Prahy a představitele mladé generace jirkovských zpěváků – sbor Světlušky, který stejně jako Ventilky působí při ZUŠ Jirkov.

„Jirkovský Písňovar je skutečně přehlídkou toho nejlepšího, co se ve světě sborů zpívajících populární hudbu dá vidět a slyšet. Diváci i soutěžící si tak přijdou na své, neboť si užijí originální aranže, zábavná vystoupení a neotřelé pěvecké výkony,“ doplňuje Luboš Hána.

Zlatým hřebem letošního ročníku tak bude vystoupení vzácného hosta, vokálního uskupení SKETY. Ty mohli slyšet účastníci Písňovaru již v roce 2014, kdy se účastnily soutěže. Od té doby vystupují profesionálně na našich i zahraničních festivalech a hudebních akcích. Jejich umění bude možné vyslechnout na nedělním workshopu, který proběhne tradičně od 10:00 h v Rytířském sále Červeného Hrádku.

Pro chomutovské publikum nabídne Písňovar opět koncert v neděli od 15:00 h v atriu SKKS (v případě nepřízně počasí v kostele sv. Ignáce). Dalšími koncerty, které festival svým posluchačům umožní, bude nedělní koncert od 17:00 h v malebné kapličce na Jindřišské v Krušných horách a také koncert „Písňovar v podzámčí“ před jirkovskou věží. Během tohoto koncertu proběhne návštěva a pochopitelně i zpěv z jirkovské věže, kam byly loni uloženy dva předměty do muzea Jirků. Ty darovali dva bývalí Písňovarští porotci – Jirkové (prof. Jiří Kolář a prof. Jiří Holubec), kteří na festival jezdili již od jeho vzniku. Zařadili se tak po bok dalších známých osobností (Jiří Bělohlávek, Jiří Suchý, Jiří Bartoška a další), které městu Jirkov věnovaly nějaký „předmět osobní důležitosti“.

I přes tyto zajímavé akce zůstala stále hlavním festivalovým dnem sobota, 7. října, coby den soutěžní, kdy vybraných 18 sborů soutěží v dopoledním a odpoledním bloku v Rytířském sále Červeného Hrádku. Sbory bude hodnotit odborná porota ve složení: známý sbormistr mladé generace Michal Hájek, sbormistryně skvělého pražského sboru Oktet Sylva Sasková, hudební skladatel Petr Wajsar a kanadská zpěvačka a organizátorka hudebního života v Chemnitz paní Nancy Gibson.

Po skončení soutěžních bloků se budou moci sbory zúčastnit zábavné společenské soutěže nazvané „Sborympiáda“, vyslechnout si známého teplického zpěváka Pavla Houfka a vystoupení tria studentů PF UJEP „To vymyslíme“.

Slavnostní vyhlášení výsledků jednotlivých kategorií proběhne v sobotu od 19:00 h v Rytířském sále a současně se uskuteční soutěž o Grand Prix, do níž bude nominováno pět nejúspěšnějších sborů. Její vítěz si pak odnese hlavní cenu festivalu – Pohár Jirkovského Rytíře.

Možnost pořádat v Jirkově mezinárodní sborový festival na této úrovni je podmíněna vstřícným postojem města Jirkov a dalších sponzorů a partnerů, bez nichž by se tato akce nemohla uskutečnit. Za všechny jmenujme alespoň společnost Českomoravský beton, Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov, SKKS Chomutov, Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a ZUŠ Jirkov.

Jirkovský Písňovar je také podpořen projektem Viva la musica z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci kooperačního programu Svobodný stát Sasko a Česká republika 2014–2020. Více informací najdete ZDE.

UJEP Ústí nad Labem

 

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*