Pavel Šedlbauer: Řídit fotbal je těžší než řídit sklárnu

  •  

Není obvyklé, aby TOP manažer nadnárodního koncernu s akvizicemi po celém světě byl Čech. Ještě méně obvyklé je, že takového českého manažera poté, co ohlásí odchod, ponechají zámořští akcionáři ve významných reprezentativních funkcích a pořádají večírky na jeho počest. A pro Pavla Šedblauera, bývalého viceprezidenta evropské AGC, to udělali. Byl pozván i s manželkou do Tokia.

Letos už nejste viceprezidentem AGC v Evropě. Ale do konce roku působíte v představenstvech sklářské firmy v Česku i Evropě a FK Teplice. Máte více času na koníčky?

Už teď přesluhuji. Jsem firmě vděčný za to, že jsem neskončil najednou ve všech pozicích, ale že můj odchod je pozvolný.

Jaký bude váš rok 2018 v AGC?                                                              

Pravděpodobně budu pokračovat v představenstvu Sklopísku a FK Teplice.

Nebude vám to sklářství chybět?

To víte, že bude. Ale čas je neúprosný a už mám věk na to, abych skončil. A také se v AGC objevují mladší a chytřejší lidé, takže nemám o budoucnost firmy strach.

Co vlastně děláte, když teď máte trochu víc času?

Hodně věcí. Třeba jsem začal předělávat byt v Teplicích, začal jsem pracovat na chalupě. Chci si tam postavit kůlnu a jen sehnat povolení mi v tomhle státě trvá sedm let!

Nic víc?

Ono to ještě letos není dost dobře možné. Stále pendluji po závodech v Evropě. Vrátil jsem se minulý týden z Japonska, kde jsem navštívil vedení firmy v Tokiu, teď pojedu do našeho závodu v Itálii a hned následně opět do Belgie. Ale již necestuji každý týden, jak tomu bylo v evropské funkci.

V Belgii, kde jste byl viceprezidentem AGC, jste bydlel. Chybí vám to bruselské klima?

Chybí. Líbilo se mi tam. Brusel je přívětivé město, je tam příjemné prostředí, přátelští lidé. Občas se mi zasteskne. Je zajímavé, že tam mají na rozdíl od nás desetitisíce imigrantů a žijí s nimi vcelku v pohodě. Ani po atentátech jsem v práci nepozoroval nějakou obecnou nenávist vůči nim. Také proto mě tady mrzí tak negativní vztah k EU. Moc se nekomunikuje, že již český stát dostal z Evropské unie 600 miliard korun, což je 50 procent ročního národního rozpočtu, ale vadí nám, když chce, abychom tady měli pár imigrantů, nebo některá její nařízení, například jako když nám předepisuje rozměr okurek. O tom někteří politici rádi hovoří.

Ale některá nařízení unie jako třeba ty okurky nebo pomazánkové máslo vypadají zbytečně…

To asi ano. Ale mně vadí, když jde o Evropskou unii, že se všechno nejhorší zdůrazňuje, všechno dobré se zamlčuje. To si opravdu někdo myslí, že naše republika skončí tak, že zavře hranice a my tady budeme žít v blahobytu, a země jako třeba Německo bude živořit v bídě a problémech, lidé se budou bát jít na ulici, protože bude plná teroristů. Všichni okolo se budou mít špatně a my tady budeme šťastní? To je přece nesmysl. Navíc nejsme Velká Británie, nám nezbývá nic jiného, než zůstat součástí Evropské unie, nebo nás schramstne ruský medvěd.

Byl jste nejvýše postaveným Čechem v AGC v Belgii.  Má tam teď ČR dostatečné zastoupení?

V evropské centrále AGC v Belgii působí řada Čechů. Deset, možná i více. Jsou schopní a respektovaní, a jestli je to dostatečné, není důležité, AGC je otevřená multikulturní firma.

Je mezi nimi nějaký český adept na viceprezidenta?

Zatím ne. Ale Česko má v evropské centrále AGC skvělé renomé a dobrou pozici. Nemusí to dlouho trvat.

Říkal jste, že jste se nedávno vrátil z Japonska, kde sídlí nejvyšší vedení světové AGC. Co jste tam dělal?

Byl jsem v japonské AGC. Ale nečekal jsem, že se v Mitsubishi buildingv centru Tokia setkám s kompletním vedením AGC i vedením z evropské centrály v Belgii. Uspořádali pro mě párty, to jsem nečekal. Ale já to neberu osobně, je to ocenění práce všech mých kolegů v Evropě a zcela určitě v České republice, kde máme u nejvyššího vedení AGC výbornou pozici a dobré jméno. To je důležité, když se ve vedení rozhoduje, kde se bude investovat a podobně. Kdybychom neměli vybudovanou dobrou pozici, tak by nepřišla miliardová investice do řetenické sklárny.

Nejvyšší vedení ocenilo vaši mnohaletou práci pro AGC. Dostal jste nějaký dárek?

Nejvyšší šéf AGC nám předal takové zvláštní cenné skleničky, které mají mozaikovou nohu, jako od Tiffanyho. Belgičané mi po setkání v Tokiu říkali, že díky mně se setkali s celým vedením AGC. Zábavné. Vůbec jsem s tím nepočítal. Překvapili mě.

Investice do řetenické sklárny přišla v době, kdy se celosvětově ekonomice nedařilo. Jak si vede AGC nyní, kdy je ekonomika na vzestupu?

AGC se daří skvěle. Ono se to pěkně vyvažuje, teď nám jede stavební divize, předtím jela autoskla. Před dvěma roky, když byla ekonomická krize, tak to bylo naopak. To je právě síla AGC. Firma je silná v tom, že když se nedaří sklářství, daří se chemické divizi nebo elektronickým displejům. A i díky tomu se v letech, kdy se některým divizím AGC nedaří, mohou zaměstnancům zvyšovat mzdy, to není obvyklé.

Asi i proto je AGC vyhlašována pravidelně nejlepším zaměstnavatelem Ústeckého kraje i České republiky…

Japonští majitelé AGC dbají na etiku. A dnes už jsme tak vydrilovaní i tady v Česku, že to prostě funguje. Máme hodně otevřenou komunikaci se zaměstnanci, a to přináší své ovoce. Také máme vyšší mzdy než ostatní firmy. Lidé to vědí a věřím, že jsou spokojenější.

Jak dlouho podle vás ještě bude trvat ten ekonomický blahobyt v Česku i ve světě?

To je otázka. Pocitově je to až divná situace. Aby to pak celé nezkolabovalo o to víc.

Pociťuje AGC nyní v době růstu problém na trhu práce s přetahováním lidí?

Pocítili jsme to. Snažíme se své lidi stabilizovat. Máme kvalitní zaměstnance, je po nich velká poptávka. A stane se, že nám je platově jiná firma přetáhne, s tím se ale nedá nic dělat. Nemůžeme plošně zvedat mzdy všem.

Naštvalo vás, když před volbami vláda slibuje navýšení mezd ve veřejném sektoru o 10 procent?

Naštvalo. Každé firmě se pak složitě vyjednává s odbory. Považuji to za předvolební populismus. Takhle to v normálním byznyse nefunguje. To je prostě špatně, v Česku nemáme osvícené politiky.

Čím to je, že spousta stran napříč politickým spektrem chce odejít z EU?

To je právě také ten populismus. Protože negativní psychózu vůči Evropě vyvolali politici. Já to nechápu. Kvůli nim nemáme dobré jméno v Evropě. Oni by jen z EU brali, ale nic nechtějí dávat. A v kombinaci s prezidentem… To je prostě špatně.

S prezidentem?

Víte, o něm jako o člověku můžu mluvit jako o zlém a záludném. Ale nechci tak mluvit o prezidentské funkci, té bychom si měli vážit.

Politiku dělají politici, nechcete se vrhnout do politiky vy?

Nechci. Dnes nemůžete s nějakou „přihlouplou“ pravdou prorazit. A není mi tolik, abych mohl dlouhou dobu něco budovat, a to seriózní politika potřebuje. Navíc jsem tak prostořeký, že bych z politiky za měsíc zmizel.

Jste ale úspěšný byznysmen a Andrej Babiš chce stát řídit jako firmu…

Nechtěl bych být s tím člověkem srovnávaný. A řídit stát jako firmu, to je hloupost. Mimochodem hodně lidí v politice jsou obvykle průměrní s vysokými ambicemi.

Jak moc by ublížilo AGC, kdyby se schylovalo třeba k uzavření hranic nebo vystoupení ČR z EU?

Hodně. Zastavily by se veškeré investice. Majitelé zahraničních firem by byli hodně opatrní, a to nejen v případě AGC. Osobně věřím, že západní civilizace už sem investovala tolik peněz, že si je ochrání, a neprojde to jen tak. To je pro mě jistá naděje, že tenhle stát ještě není ztracený.

Stojíte v čele FK Teplice. Co říkáte tomu, jak se Teplicím daří? Jsou zhruba v půlce ligové tabulky, ale vypadly z poháru.

To, že jsme vypadli z poháru, mě štve. Jel jsem se na ten zápas podívat přímo po příletu z Tokia a takhle vypadnout s průměrným druholigovým týmem…to mě naštvalo. Navíc jsem jim zdůrazňoval, že je pro nás český pohár důležitý, protože přes ligovou soutěž se do evropských pohárů těžko dostaneme. Hradec jsme rozhodně porazit mohli. V případě případného vítězství v poháru by se klub dostal i k nějakým financím. Vyřazení mě hodně mrzí.

A proč jsme Hradec neporazili?

Hráči se snažili. Ale trenér říká, že ti hráči, kteří byli ve špičkové formě, v ní nevydrží furt. Navíc Filo byl nemocný, Ljevakovič a Grigar zranění. Chyběly pilíře. A pak ještě také psychika. Dostanou gól, přestanou hrát a sesypou se. Jsme přece tým, který by se s tímhle už měl umět vyrovnat a pře-kousnout to. Trenér zatím dělá dobrou práci, uvidíme, jak si dál povedeme v ligové soutěži.

Přišel nějaký trest za vypadnutí z poháru?

Ne, to ne. Takhle to nechceme dělat. Ale hráči přišli o benefity za vítězné utkání a za vstřelené branky. Nejde jim upřít bojovnost. V posledních zápasech jsme bojovali až do závěrečných minut. Ale fotbal je prostě alchymie, je složitější, než jsem si myslel.

Řídit fotbal je horší než řídit sklárnu?

Rozhodně. To je mix psychiky, fyzické kondice až po taktiku. Je to opravdu daleko složitější, než jsem si představoval ze začátku. Ale tím nechci omlouvat vypadnutí z českého poháru, musíme teď najít cestu, jak tým dostat do lehkosti, kterou měl v minulé sezóně.

Na kterém místě ligové tabulky chcete, aby FK Teplice skončil?

Na třetím.

Vy patříte k nejhlasitějším kritikům fotbalové asociace. Pomohlo fotbalu, že policie začala stíhat šéfa FAČR Miroslava Peltu kvůli zneužití dotací? Zdůvěryhodnilo to fotbal v očích veřejnosti?

Určitě…

…anebo naopak všichni si řekli, vždyť jsme věděli, že fotbal není čistý. To se dalo čekat.

To jsme říkali. Zásadní pro to, aby se fotbal zcela očistil v očích veřejnosti, je to, že musí odejít celé vedení FAČR. Uvidíme, jak to dopadne. Ale tohle by mohl být začátek.

Začátek očisty fotbalu?

Ano. Ale je to složité, stále se objevují nové věci. Třeba, když se rozklíčovala televizní práva na vysílání zápasů. Mysleli jsme, že smlouva končí v roce 2018 a že si profesionální liga dohodne jiné, lepší podmínky. Jenomže je tam opce, takže to bude pokračovat dál.  Manažeři z FAČR to ušili tak, že je to právně velmi složité se ze smlouvy vyvázat.

Takže cestou je podle vás výměna vedení FAČR a revize smluv?

Ano. Když bylo první setkání majitelů klubů poté, co ta kauza vypukla, navrhl jsem, že by se měly všechny dotace zastavit do doby, než se to vyřeší. A to jsem to tam schytal. Divím se, že to tehdy vláda nezastavila, neřekla, pánové, udělejte si v tom pořádek, a pak dostanete peníze.

Ale dotace byly zastavené, kluby si stěžovaly, že nemají finance třeba na údržbu sportovišť.

Ano, to se stalo, ale já jsem to navrhoval o tři měsíce dříve, hned na začátku. Už to mohlo být dávno vyřešené. Prostě bez toho, aby odešlo vedení FAČR, to nepůjde. Je pravda, že majitelé klubů už dosáhli alespoň toho, že se profesionální liga odtrhla. To byl velký a důležitý krok. Ale třeba komise rozhodčích je stále ovládaná FAČR, i když si nemůžeme stěžovat, že by nám někdo škodil na hřišti.

Nikdo na setkání klubů vás nepodpořil?

Byl jsem zklamaný z jejich reakce. Utvrdilo mě to v tom, ale to je jen má spekulace, že většina z nich je v něčem zamotaná s  Romanem Berbrem (místopředseda FAČR) a s FAČR, takže se bojí razantněji vystoupit, protože by jim to nějak vrátil.  Na setkání byli pro mě konzervativní k radikálnímu řešení i šéfové silných klubů a bez nich si lze změny těžko představit.

A když se případ odloží, českému fotbalu to nepomůže.

To se může stát. Když se podíváte, jak probíhá soud s Davidem Rathem. Nechápu, že tolik let tenhle právní systém nedokáže říci, zda je vinný nebo nevinný. Pak se divíme, že lidé také volí trestně stíhané politiky, protože si řeknou, tady právo nehraje žádnou roli.

Co říkáte tomu, že Jaroslav Kubera nebude kandidovat na prezidenta?

Je to hlavně jeho rozhodnutí, ale myslím, že udělal rozumnou věc.

Není to škoda? Třeba by byl lepší než Miloš Zeman.

To by stoprocentně byl lepší, o tom vůbec nepochybuji.