Galerie OKO byla aktivní i v létě

  •  

Jediná stálá galerie fotografie v Ústí nad Labem nezahálela ani v letních měsících. Kromě stálých výstavních prostor ve Veleslavínově ulici pořádá i příležitostné výstavy v exteriéru v Open Air Photo Gallery v nedalekém Rychnově u Verneřic. Jednou z takových akcí bylo v srpnu sobotu již tradiční Setkání 2016.

Na pátém ročníku vystavilo několik fotografů svoje práce pod širým nebem a premiérově byla expozice doplněna instalací pískovcových soch ústeckého sochaře Františka Trosta.  Vernisáž uvedla básnířka Táňa Kindl Nováková několika verši a pak se již návštěvníci mohli věnovat samotným fotografiím. Zděnek Fišer tradičně vystavil kolekci netradičních aktů a jeho manželka Jarmila fotografie s tématikou vody.

Bohumil Kotas se prezentoval několika velkoformátovými fotografiemi ze své letošní výstavy Druhý dech a Tomáš Truban převážně pracemi s krajinnou tématikou. Decentní obsah fotografií Emílie Mrazíkové se v tajemných zákoutích zahrady vhodně doplňoval s rustikálně adjustovanými básněmi Táni Kindl Novákové.

Leoš Kukačka představil „svůj šuplíkový soubor“ a náhled k připravované výstavě o Japonsku. Reportér ČTK Libor Zavoral prezentoval několik fotografií, z nichž každou doplnil zajímavým příběhem jejího vzniku. Návštěvníci výstavy mohli nejen shlédnout  aktuální tvorbu krajinářky Ludmily Hájkové, ale odnést si i její kalendář na rok 2017 s tématikou Českého středohoří.

Poněkud netradičně se výstavy zhostil ústecký fotograf Miroslav Habr, který nestihl dopolední instalaci, po příjezdu na vernisáž svoje práce ani nevyndal z auta a vše okomentoval slovy, že má alespoň fotky na příští rok. Dnes již tradiční akce není primárně určena k prezentaci aktuálních či módních směrů fotografie ani k experimentálním exhibicím, ale je příležitostí ke každoročnímu  přátelskému setkávání a popovídání.

Letošní ročník doprovodila zpěvem cikánských písní a hrou na kytaru Jana Malá a Josef Bohuňovský tentokrát místo fotografií představil kolekci roztomilých kreseb svých malých dětí. Zahrál i harmonikář Pepa z Filipínek a jeho manželka zarecitovala lechtivé erotické verše. Areál Open Air Photo Gallery Rychnov 140 navštívilo tradičně několik desítek návštěvníků, kteří tak s uměním a vínem prožili příjemné odpoledne.

Bohumil Kotas