Akademik z ústecké univerzity realizoval cestu kolem světa za 28 dní


Cesta kolem světa je snem snad každého cestovatele. V minulosti byla několikaletým dobrodružstvím hodným nezměrného obdivu, v současné době ji lze realizovat do měsíce. Stále se však jedná o parádní cestovatelský
zážitek. Z jednoho takového se nedávno vrátil akademik Jiří Anděl z ústecké přírodovědecké fakulty.

První, kdo si tento sen splnili, byli účastníci španělské expedice pod vedením Portugalce Fernãa de Magalhãese v letech 1519–1521. Z pěti lodí obeplutí zeměkoule dokončila jen jedna s příznačným jménem Victoria, sám Magalhães zahynul na Filipínách. O druhé obeplutí země se zasloužil Angličan Francis Drake, který se cestu kolem světa vydal v 1577 a plavbu dokončil na lodi Golden Hind (Zlatá laň) v roce 1580.

Největší popularitě se však těší hrdina románu Julesa Verna „Cesta kolem světa za 80 dní“. Svobodný anglický džentlmen Phileas Fogg se se svým francouzským sluhou Passepartoutem  vydal na cestu v důsledku sázky, kterou chtěl dokázat, jak se Země „zmenšila“ v důsledku vývoje dopravních sítí. Měla být realizována podél 50. stupně severní zeměpisné šířky, ale vzhledem k jejímu uskutečnění převážně námořními linkami se odchylovala v Singapuru až k rovníku.

V současné době lze cestu kolem světa realizovat prostřednictvím cestovních kanceláří, kdy se její cena podle navštívených destinací pohybuje od 250 tisíc po 1 milion Kč soukromým letadlem. Hrdina našeho příběhu z Přírodovědecké fakulty Jiří Anděl se svým synem Ing. Jiřím Andělem  a jeho přítelkyní Nikolou Jedličkovou, absolventku Pedagogické fakulty UJEP,  využili jinou možnost, zato více dobrodružnou, přitom daleko
levnější… službu nízkonákladových leteckých společností. Celková cena letenek se tak nevyšplhala ani na 28 000 korun.

„Sestavili jsme si plán osmi zajímavých míst, která jsme chtěli navštívit, a přes internet zakoupili letenky s velkým předstihem již v březnu, kdy byly nejlevnější. Např. letenka z Kolomba do Kuala Lumpuru byla za 1 000 Kč či z Prahy do Dubaje za necelé tři tisíce,“ vysvětluje Ing. Anděl, který měl na starosti komunikační a technickou část cesty.

Hrdina novodobé cesty kolem světa se navíc rozhodl částečně modifikovat trasu „zajížďkou“ do Stockholmu, neboť tam bylo možné pořídit letenku z Las Vegas za třetinu ceny než do Prahy.

Legendárního Philease Fogga akademik z přírodovědecké fakulty trumfnul o celých 52 dní, když zrealizoval cestu kolem světa za pouhých 28 dní. Z toho díky cestě směrem na východ se svými přáteli získal jeden den navíc a de facto 17. listopad, po překročení datové čáry z východní na západní polokouli, absolvoval „dvakrát“. Trasa, kterou trojice
procestovala, měřila přes 52 000 km, její rozhodující část, 51 hodin, strávili v letadlech. Použili 8 leteckých linek, nejkratší let trval 2,5 hodiny a nejdelší 10 hodin (z Las Vegas do Stockholmu).

„U nízkonákladové letecké dopravy je třeba, abyste cestovali s lehčím zavazadlem, většinou do 7 kg, které si vezmete na palubu letadla. Ubytování lze řešit také přes internet, nejlépe přes internetový portál Booking či srovnávač Trivago. Půjčení auta doporučuji řešit naopak až přímo na letišti od nějaké renomované Rent Car firmy, např. Alamo, Hertz či Budget,“ doporučuje Nikola Jedličková, která celou cestu výborně odřídila. Zejména v šíleném provozu na Sri Lance a v Malajsii, kde se jezdí vlevo a navíc se využívá automatická spojka, se jednalo o heroický výkon.

Pro pohyb na kratší vzdálenosti radí Ing. Anděl využít hit posledních dvou let, tzv. Uber umožňující spotřebitelům s chytrým telefonem zadávat žádosti o jízdu, které jsou předávány řidičům s vlastním vozidlem zapojeným do sítě Uber. Jízda je efektivnější, příjemnější a hlavně rychlejší než klasickým taxíkem.

Vízové náležitosti osvětluje cestovatel takto: „Do šesti států, které jsme navštívili, bylo třeba získat víza. Vše jsme zajistili přes internet. Na Srí Lance prostřednictvím elektronického potvrzení ETA on arrival, do USA elektronickou ESTou  a platným biometrickým pasem a do Austrálie díky eVisitor vízu, která jsou zdarma a dají se taktéž zařídit
on-line.“

Jak samotná cesta probíhala, popisuje níže výběr ze zápisků cestovatelského deníku Jiřího Anděla. Vzhledem k tomu, že se jedná o zcestovalého habilitovaného geografa, jeho zápisky jsou plné zajímavých sociokulturních, politických, historických i geografických postřehů.

A jak svoje dobrodružství sám shrnuje: „Cestou jsme získali mnoho NAVÍC… zkušenosti a poznatky o lidech, jejich životě a krajině. Viděli jsme, že pod globální slupkou (obchodní centra, fast foody, konzumní způsob života, komunikace, telefonní sítě atd.) existují velké rozdíly etnické, náboženské  a sociální. Viděli jsme, jak se svět dynamizuje ve svém vývoji a ukazuje, že nakupené problémy pramenící z těchto rozdílů jsou daleko složitější a obtížně řešitelné, než jsou problémy, před kterými stojí naše společnost.“

Cesta byla také bedlivě sledována členy katedry geografie Přírodovědecké fakulty UJEP a jejich studenty, pro které vedoucí katedry, doc. Pavel Raška, připravil vědomostní soutěž, jejíž vítěz si odnesl hodnotnou cenu a upomínku na „Cestu kolem světa“.

UJEP Ústí nad Labem