Zvonkohra Teplice studuje společně tady a teď

  •  

Začali jsme v rámci celoživotního vzdělávání studovat zájmové vysokoškolské  studium Virtuální univerzitu třetího věku – VU3V . Virtuální studium je výrazně  podpořeno a doplněno konzultacemi profesorů a studentů středních škol a exkurzemi.

Univerzita poskytuje videa s přednáškami a studijní systém. Video přednášky i konzultace  a besedy se konají v klubovně spolku, která se teď stala i Konzultačním střediskem. To bylo na počátku a my jsme se do studia pustili čtyřdílnou sérií přednášek  ASTRONOMIE. Besedy a konzultace, osobní setkání s profesorem a milovníkem vesmíru  Bergmanem hodně nás zaujaly a dodaly nám energii, vědomí tajemnosti a úžasnosti  vší existence Díky skvělému vysvětlení se nám podařilo mnohému porozumět a upřesnit  své představy. Sluneční hodiny historickéi současné nás inspirovaly a učarovaly nám. V prosinci jsme v závěru dalšího semestru GENEALOGIE hledáme své předky.

O to se už  několik z nás nějakou dobu pokouší a víme tedy, že to není nijak jednoduché. Díky skvělému vyprávění pana Svobody jsme zjistili, že hledat své kořeny je  výzva a zajímavá detektivka. Studium jsme doplnili zájezdem na Zámek Žďár nad Sázavou, který už dvacet let  obnovuje rodina Kinských. Po cestě překrásnou krajinou jsme dorazili na zámek, kde jsme  byli očekáváni. Komentovaná prohlídka Po stopách geniálního architekta Jana  Blažeje Santiniho nás vedla přes Mariánský sloup, následovala Prelatura, Bazilika  Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, Konvent, Studniční kaple a rajský dvůr, sádky,  hráz Konventního rybníku. Prošli jsme i stálou výstavu umění baroka ze sbírek Národní  galerie. Mimořádné dojmy jsme si odnesli z Muzea nové generace, které je klíčem  k pochopení celého areálu bývalého klášteru a dnešního zámku ve Žďáru  nad Sázavou. Závěrem naší exkurze byl poutím kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené  hoře. Cestou domů bylo o čem přemýšlet a snít. A jak to bude dál ? Už přemýšlíme a vybíráme další téma našeho zájmového studia, které  nás postupně sbližuje společnými prožitky.

Helena Voctářová, Zvonkohra Teplice

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*