Zpřísnění pravidel pro seniorské řidiče? Podle dopravního experta nehod neubyde

  •  

Evropská unie chce výrazně zpřísnit pravidla umožňující řídit automobil. Týkat se to bude především starších osob nad 70 let, které budou muset formou testů řidičských schopností každých pět let pravidelně prokazovat, že na řízení ještě mají. Unijní plán má za cíl, aby v roce 2050 už na silnicích nebyly žádné fatální nehody. Z iniciativy není nadšený dopravní expert Jan Pechout. Podle něj stávající český systém funguje.


„Nemyslím si, že realizace tohoto nápadu výrazněji sníží počet dopravních nehod s fatálními následky. U nás se senioři musí podrobit lékařské prohlídce ve věku 65, 68 a následně každé dva roky. V řadě vyspělých motoristických zemí tato povinnost vůbec není a senioři tam víc nebourají,“ řekl Pechout. Důležitý je podle něho momentální zdravotní stav řidiče, který se u seniorů často mění. Dopravní expert poukázal i na finanční stránku věci.

„V současné době stojí lékařská prohlídka řádově stokoruny, případné další testování by vyšlo řádově na tisíce korun, a to by mohl být docela citelný zásah do peněženek řidičů-seniorů,“ kritizoval nejasnosti evropského plánu Pechout.