Život na severu Čech ve vzpomínkách pamětníků

  •  

Nezisková organizace Post Bellum právě zaznamenává příběhy pamětníků v Ústeckém kraji a to v rámci projektu Paměť národa. Tyto příběhy budou součástí rozsáhlé celorepublikové sbírky vzpomínek pamětníků na události, které se odehrály ve 20. století.

Zaznamenat pestrou paletu životních příběhu z Ústeckého kraje si dala za úkol pobočka organizace Post Bellum. „Na natáčení byli pozvaní pamětníci, kteří vzpomínají na různé úseky z jejich života, zaznívají tak příběhy třeba z první republiky, války, okupace, r. 1968 normalizace a Sametové revoluce. Prostřednictvím jedinečných výpovědí se můžeme nechat vtáhnout do minulosti a díky tomu i tu dobu lépe pochopit.“ Vysvětluje smysl rozhovorů s pamětníky ředitelka pobočky Michaela Pavlátová.

V rámci letošního natáčení zavzpomínala například paní Anna Šaršounová na odchod z Teplic s rodiči po obsazení pohraničí nacistickou armádou a na velmi dramatické události, které je poté potkali v Praze při spojeneckém bombardování roku 1945.

Vyprávěl třeba i pamětník pan Karel Walter, který pochází z česko-německé rodiny a po celou dobu žil v Ústí nad Labem, mimo jiné i o svých vzpomínkách na válku, když byl ještě malý: „…jak se blížila fronta, tak se po Ústí šířila taková fáma, že se říkalo, že pravý břeh Labe obsadí Rudá armáda a levý břeh, že budou mít Američané, samozřejmě skutečnost byla úplně jiná.“

S pamětníky se dostalo i na to, jaké to je žít na severu Čech: „Takové věci jako tady na severu nikde jinde nezažijete, ten je drsnej. Sem přišla spousta lidí zvenku, ňák je sem život zavál a oni sem přivedli to svoje nadšení z vnitrozemí a zároveň tu odvahu lidí, kteří šli na sever.“ Zamýšlela se při rozhovoru Irena Wünschová Moudrá.

Během roku 2021 chce organizace zaznamenat téměř stovku příběhů z Ústeckého a Libereckého kraje. A v příštím roce se v nahrávání bude pokračovat. „Budeme rádi, když nám dáte vědět o příbězích pamětníků, které stojí za to vyprávět,“ vzkazuje ředitelka.

Kromě samotných rozhovorů s pamětníky je připravena i výstava pod širým nebem. Výstava putuje během podzimu po městech Ústeckého kraje. V současnosti je k vidění na Mírovém náměstí v Litoměřicích, kde zůstane do 15. listopadu, poté se přesune do Děčína, kde bude až do 7. prosince. “Zveme vás k návštěvě výstavy, která zachycuje lidské příběhy, které jsou úzce spjaté s tímto regionem. Budeme rádi, když se přijdete do příběhů začíst,“ dodává k výstavě její produkční Lada Halounová.