Zdravotníci mají nové sanitky

  •  

Deset nových sanitních aut Fiat Ducato se zástavbou pro převoz zraněných a nemocných osob přibylo do vozového parku Zdravotnické dopravní služby Krajské zdravotní. Ta spravuje pět nemocnic v kraji.

Nové sanitní vozy nabízí pacientům lepší komfort při cestování, jako je například větší prostor, nižší hlučnost auta nebo lepší teplotní pohodlí. „S obnovou vozového parku jsme začali v červnu  2016. Podařilo se nám vyměnit celkem 39 vozidel, 37 Fiatů Ducato a dva Volkswageny Transporter se zástavbou upravenou pro přepravu nedonošených, patologických novorozenců. Měsíčně najedou řidiči zdravotnické dopravní služby se sanitními vozidly při přepravě pacientů v průměru 2 800 kilometrů, což znamená 33 600 za rok,“ uvedl Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

Celková cena deseti nových sanitek Fiat Ducato vzešlá z veřejné soutěže činí 11, 35 milionu korun včetně DPH. Jeden vůz stál 1, 13 milionu. V ceně je rovněž zahrnuta zdravotnická výbava, jako jsou například nosítka Medirol, infarktové křeslo Medirol Clubman, tři sedačky s tříbodovým bezpečnostním pásem a další vybavení. Nové sanitky Fiat Ducato se zástavbou pro převoz nemocných se od současných liší tím, že mohou převézt až pět osob najednou. Větší počet sedadel je výhodou pro doprovod, kdy úhrada za převoz od pojišťoven je pouze pro čtyři přepravované pacienty v jednom sanitním vozidle.

V chomutovské nemocnici prošel modernizací i parkovací systém. „Důvodem obměny byl technický stav stávajícího závorového systému, kdy jeho časté poruchy a nedostatek náhradních dílů a servisních společností způsobovaly výpadky provozu tohoto systému a neplnily tak svůj ekonomický význam, zejména pak regulační prvek automobilového provozu a parkovacích ploch pro pacienty v areálu nemocnice. Celkové náklady na nový závorový systém včetně stavební připravenosti činily 2, 7 milionu korun. Uvedení do běžného provozu plánujeme od prvního července letošního roku,“ dodal generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.