Zavírání lesa – Jiřetín pod Jedlovou – Tolštejn – posezení v hospůdce na Jedlové

  •  

Dnešní den máme slavnostní – Zavírání lesa. I když je mlhavo, přesto neleníme a první část turistů jede vlakem před 9tou do Jiřetína pod Jedlovou.

Jiřetín pod Jedlovou se nachází na severní straně Lužických hor v okr. Děčín. Žije zde 660 obyvatel. Leží v nadmořské výšce 458 m po Křížovou horou /563 m/, kde byla zřízena v r. 1764 Křížová cesta – jedna z nejkrásnějších.

Jen co jsme vystoupili z vlaku městečko se schovávalo v mlze, jen poprašek sněhu vše rozjasňoval. Na náměstí před kostelem Nejsvětější trojice krátké zastavení a společné foto 13ti výletníků. U kostela stojí sloup sv. Vavřince, který určitě nikdo nepřehlédl. Strmě stoupáme na vrchol Křížové hory podél Křížové cesty, která je zakončena kaplí s Božím hrobem. A pak smůla, došla mi baterie ve fotoaparátu a tak jen doufám, že na Jedlové bude mít někdo mobil a nafotí ostatní.

Kráčíme zasněženou krajinou kolem hájenky Ranche 7D, ojíněné stromy, prostě nádhera.!!! Na Tolštejn jsme nedošli, je stále hustá mlha a nic bychom neviděli, tak dále po „zelené“ a po 5,5 km vidíme nádraží Jedlová, kde se setkáváme s dalšími 15 turisty.

Tak rychle všichni ven, abychom společně zamkli les. Věrka Cuchá má jako vždy připravené básničky.  Tentokrát provádí zavírání lesa nejstarší muž Pavel a nejstarší žena Věrka. Pak už jen společné foto – ještě že je přítomen Ruda Čech, který převzal úkol fotografa a už spěcháme zpět do hospůdky, kde je teplo a voní to samými dobrotami. Baštíme, popíjíme, povídáme si a hlavně se line celou hospodou  náš zpěv a tóny kytary – díky Pavle.

Již se stmívá,  s dobrou náladou se vracíme spokojeni do našich domovů.

Zdraví Marie Tojmarová