Zájem o třetí dávku vakcíny mají senioři, personál domova už méně

  •  

Očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru je v plném proudu i v domovech pro seniory v Ústeckém kraji. Dostat ji mohou ti klienti a zaměstnanci, kterým uplynula potřebná šestiměsíční lhůta od druhé injekce. Podle ředitelky Domova pro seniory v Kadani Lenky Raadové každý senior, který dostal dvě dávky, má zájem i o tu třetí.

Počty nakažených stoupají. Zavádíte v Domově nějaká opatření?

V našem Domově máme sto procent klientů očkovaných dvěma dávkami, třetí dávka bude následovat. Personál je očkován z pětaosmdesáti procent. Hygienická opatření máme nastavena neustále, pouze ještě více času věnujeme kontrole jejich dodržování. Personál je zodpovědný a už zvyklý.

Jsou blízcí vašich klientů obezřetní a nařízená opatření respektují?

Blízcí našich klientů bohužel až tak obezřetní nejsou, někteří naše nařízení nerespektují, musí být upozorňováni, a to i opakovaně. Především se jedná o používání respirátorů a také, jsou-li sami nemocní a mají respirační chorobu, nebrání jim to v návštěvě svého blízkého. Je to někdy velmi těžké blízkým vysvětlovat, že návštěva není vhodná.

Jste nuceni omezovat společné aktivity?

Společné aktivity zatím neomezujeme, pouze vnější hosté či dobrovolníci musí dodržovat veškerá pravidla, daná pro příbuzné. Jakákoliv návštěva „zvenku“ se musí prokázat „bezinfekčností“ a dodržovat hygienická nařízení.

Je zájem o přeočkování posilující třetí dávkou jak mezi seniory, tak mezi personálem?

Zájem o třetí dávku mezi klienty je stoprocentní, u personálu přesvědčujeme, vysvětlujeme. Ale větší část zaměstnanců je již očkovaná třetí dávkou nebo se na ni chystá. Máme samozřejmě několik osob, které primárně očkování odmítají. Toto nám způsobuje provozní problémy při povinném testování.

Je něco, co byste lidem vzkázala?

Buďte opatrní a chraňte sebe i své blízké. Pokud budeme všichni zodpovědní, nemělo by dojít k opětovnému nárůstu fatálních případů.