Začal boj o vodu. Kraj i obce mají šanci ovládnout vodárenskou společnost

  •  

Na severu Čech začal boj o vodu. Rada kraje pověřila hejtmana Oldřicha Bubeníčka, aby začal vyjaendávat s městy, obcemi a Libereckým krajem onákupu akcií vodárenských společností.

Smlouva mezi Severočeskou vodárenskou společností (SVS) a Severočeskými vodovody a kanalizacemi (SčVK) o provozování vodárenské infrastruktury končí za necelé tři roky. Právě v roce 2020 by chtěl Ústecký a Liberecký kraj mít ceny vody pro domácnosti v regionu pod kontrolou. „Výstupy z těchto oficiálních jednání a konkrétní návrhy podléhají budoucímu projednávání a případnému schválení v orgánech Ústeckého a Libereckého kraje,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

„V zásadě nás čeká proces jisté nápravy, bohužel do značné míry nepovedené, státem řízené, privatizace státního podniku SčVK z 90. let, kdy se bude rozhodovat o novém modelu zajištění vodárenské infrastruktury naší společnosti na další desítky let dopředu,“ upozornil už před dvěma lety generální ředitel SVS Bronislav Špičák.

Akcionáči SVS, tedy zástupci 458 měst a obcí, budou na valné hromadě 16.června hlasovat od odkupu 51% podílu ve společnosti SčVK od francouzské společnosti Veolia. „Pokud akcionáři odkup podílu odhlasují, stane se SVS 100% vlastníkem SčVK, čímž se voda a s ní spojené provozování vrátí po 24 letech pod plnou kontrolu měst a obcí,“ uvedl mluvčí SVS Jiří Hladík. To je jedna varianta, druhou je, že vodárenská společnost prodá akcie někomu jinému.

Vysoké ceny vodného a stočného v regionu jsou dlouhodobě terčem kritiky komunálních politiků. SVS zásobuje vodou přes milion obyvatel na severu Čech. Ve společnosti SčVaK vlastní 49,1% akcií SVS a 50,5% firma Veolia. SVS vlastní 54 úpraven vody, 994 vodojemů, 192 čistíren odpadních vod a stará se o 400 kilometrů kanalizace a 9000 kilometrů vodovodní sítě. Patří mezi největší firmy svého druhu v České republice a spravuje majetek v hodnotě přesahující 100 miliard korun. Provoz obstarává SčVaK, jehož dividendy v řádech stovek milionů ročně z poloviny odcházejí prostřednictvím Veolie do Francie. Kubík vody v severních Čechách vyjde na 98 korun je jedním z nejdražších v České republice.